Niektórym wydaje się, że najbardziej typowym objawem urazu nadgarstka jest opuchlizna, a w rzeczywistości wcale tak nie jest. Brak obrzęku wcale nie wyklucza tego, że w obrębie stawu promieniowo-nadgarstkowego doszło do uszkodzeń. Dlatego po doznaniu kontuzji nadgarstka w szczególności, gdy dokucza silny, uporczywy wręcz ból, zaleca się odciążać kontuzjowaną dłoń i stosować leki przeciwbólowe. Uraz nadgarstka bez opuchlizny po upadku – kiedy nie obejdzie się bez wizyty u lekarza? Odpowiadamy!
Jakie mogą być przyczyny bólu nadgarstka bez opuchlizny?
Przyczyn bólu po upadku i podparciu się w niefortunny sposób dłonią lub uderzeniu np. w wyniku hamowania autobusu w twardy przedmiot może być wiele. Najmniej poważnym z nich jest stłuczenie, czyli mechaniczny uraz nadgarstka. Stłuczenie nie wymaga żadnego specjalistycznego leczenia, wystarczą domowe metody. Ze względu na brak obrzęku wokół nadgarstka wykluczyć można zwichnięcie i skręcenie1.
Niekiedy przyczyna bólu nadgarstka jest bardziej złożona. Jeśli pacjent dozna kilku z pozoru niegroźnych kontuzji dłoni, w obrębie nadgarstka mogą pojawić się przewlekłe zmiany w wyniku powtarzających się mikrourazów w zakresie kości nadgarstka. Wtedy mówi się o zespole cieśni kanału nadgarstka2.
Nadgarstek boli, ale nie puchnie – co robić?
Reakcją organizmu na uraz nadgarstka jest stan zapalny, który manifestuje się poprzez opuchliznę. Brak obrzęku nie wyklucza wystąpienia stanu zapalnego, po prostu w danym momencie może on nie być aż tak nasilony. Jeśli jednak dojdzie do pogłębienia uszkodzeń w obrębie nadgarstka, to objawy się nasilą i dłoń może zacząć puchnąć. Jak zatem postępować, gdy dokucza ból nadgarstka po upadku bez opuchlizny?
Odciążanie ręki z chorym nadgarstkiem
Po doznaniu urazu nadgarstka zaleca się w miarę możliwości odciążać chorą kończynę. Na 1–2 dni warto wstrzymać się od podnoszenia ręką ciężkich przedmiotów, a najlepiej nie angażować jej do wykonywania czynności lub jedynie w jak najmniejszym stopniu3.
Noszenie stabilizatora na nadgarstek
Jeśli ból nadgarstka, mimo że bez obrzęku, będzie mocno dawać się we znaki, warto zakupić specjalny stabilizator. Dostać go można w sklepie z zaopatrzeniem ortopedycznym, czasami również w aptece. Opaska na nadgarstek zapewnia stabilizację stawu promieniowo-nadgarstkowego, dzięki czemu zmniejsza jego ruchomość i minimalizuje ryzyko pogłębiania się urazu. Noszenie stabilizatora redukuje dolegliwości bólowe i przyspiesza powrót do pełnej sprawności3.
Stosowanie leków przeciwbólowych
Do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego zastosować można Diky. Jest to lek w postaci aerozolu z diklofenakiem w składzie. Diklofenak to substancja z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), która działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, tym samym zmniejsza dolegliwości bólowe dokuczające po urazie nadgarstka. Co prawda lek Diky dostępny jest bez recepty, jednak przed jego pierwszym zastosowaniem należy przeczytać ulotkę lub skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu i zdrowiu4.
Ból ręki po upadku bez opuchlizny – kiedy warto skonsultować się z lekarzem?
Uraz nadgarstka bez opuchlizny, jeśli tylko nie jest poważny, powinno się wyleczyć, przestrzegając wyżej opisanych metod. Zdarza się jednak, że choć żadne objawy na to nie wskazują, uraz jest poważniejszy, niż nam się wydaje.
Skonsultować się z lekarzem po doznaniu urazu nadgarstka warto wtedy, gdy5:
- pomimo stosowania leków przeciwbólowych po kilku dniach (3 dni w przypadku Diky) nie widać poprawy,
- ból z czasem jeszcze się nasila i występuje nawet w spoczynku,
- dłoń jest mocno osłabiona i nawet wykonywanie podstawowych ruchów sprawia ogromny ból,
- wystąpią zaburzenia czucia w obrębie nadgarstka,
- pojawi się sztywność stawów.
W razie zaobserwowania powyższych objawów trzeba będzie przeprowadzić badania, m.in. wykonać prześwietlenie RTG, które wykaże, co jest przyczyną dolegliwości i pozwoli zaplanować leczenie.
Bibliografia:
- Kruczyński J., Degi W., Ortopedia i rehabilitacja. Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy, PZWL, Warszawa, 2019.
- Brown D. E., Neumann R. D., Sekrety ortopedii, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner Wrocław, Wrocław, 2006.
- McMahon P. J., Medycyna sportowa. Współczesne metody diagnostyki i leczenia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2004.
- Witryna: https://www.dikyspray.pl/ (dostęp: 2021.12.20.).
- Guła Z., Korkosz M., Ból ręki i nadgarstka, Medycyna Praktyczna, 2017.