× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Medinfo24.pl

Informacje o zdrowiu, urodzie i medycynie

Jakie są zalecane dawki witaminy D3 i dlaczego jest ona tak ważna dla naszego zdrowia?

kwi 28, 2022
witamina D3

Rola witaminy D3 jest nieoceniona dla prawidłowego funkcjonowaniu organizmu ludzkiego. Dlaczego jest ona tak istotna i jaka jest optymalna dawka tego cennego składnika w przypadku jego suplementacji? Dlaczego warto postawić na lek i czy produkt Vigalex Forte to dobre rozwiązanie? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Skąd czerpać witaminę D3?

Witamina D3, czyli inaczej cholekalcyferol, należy do grupy witamin D i wytwarzana jest w organizmie ludzkim pod wpływem działania promieni słonecznych. Stąd też często określa się ją mianem „witaminy słońca”. Należy jednak pamiętać o tym, aby przebywać na słońcu przez minimum 15 minut w godzinach najsilniejszego promieniowania, czyli między godziną 10:00 a 15:00, przy czym około 20% ciała powinno być odsłonięte (głównie ramiona i twarz). Jeśli chodzi o pokarm, witaminę D3  znajdziemy przede wszystkim w tłustych rybach, takich jak łosoś, halibut czy śledź oraz w produktach mlecznych.

Najlepsza broń w walce z krzywicą

Witamina D3 jest niezbędna w ludzkim organizmie do prawidłowego funkcjonowaniu układu kostnego. Niedobory tego ważnego składnika mogą powodować krzywicę u dzieci, a u dorosłych przyczynić się do osteomalacji oraz osteoporozy. Witamina ta odgrywa też ważną rolę w przypadku kobiet planujących ciążę, już w niej przebywających, a także tych karmiących dziecko piersią. Jeśli nie jesteśmy w stanie zadbać o prawidłową ekspozycję słoneczną a jednocześnie nasza dieta nie jest bogata w pokarmy zawierające tę cenną dla zdrowia witaminę, należy postawić na suplementację. Aby ustalić odpowiednią dawkę preparatu z witaminą D3 należy skonsultować się z lekarzem i wykonać badanie, które pozwoli określić poziom witaminy D3 w organizmie, co z kolei pozwoli dobrać odpowiednią dawkę. Jednym z nich jest lek Vigalex Forte (https://www.biofarm.pl/nasze-produkty/leki-bez-recepty-otc/vigalex-forte), w którym znajdziemy 2000 IU tej witaminy w formie wygodnych w podaży tabletek.

Ogólne zalecenia w zakresie dawkowania

Należy pamiętać o tym, że optymalna dawka witaminy D3 uzależniona jest od wielu różnych czynników, w tym m.in. wieku, masy ciała, diety, trybu życia i nasłonecznienia (pory roku), co oznacza, że jej dawkowanie powinno zostać dobrane indywidualnie. Jednak istnieją pewne zalecenia, zgodnie z którymi dawka dobowa wynosi 1000 IU w przypadku dzieci powyżej 6. roku życia, między 1000 IU do 2000 IU w odniesieniu do młodzieży i dorosłych, 2000 IU dla kobiet planujących ciążę, będących już w ciąży oraz karmiących piersią, a także dawka 4000 IU dla osób otyłych. Wybierając preparat z witaminą D3 warto postawić na jeden z leków (np. Vigalex Forte), gdyż poddawane są one regularnym kontrolom