Zbliżał się koniec 2019 roku, kiedy świat obiegły doniesienia o rozprzestrzeniającym się zakaźnym wirusie SARS-COV-2. Wówczas wielu lekarzy zamknęło gabinety, uniemożliwiając wizyty swoim pacjentom. Dziś sytuacja epidemiczna została opanowana, a konsultacje stomatologiczne są ponownie możliwe. Jak wygląda leczenie u dentysty w dobie pandemii?
Przed wizytą
Każda wizyta w gabinecie stomatologicznym musi być zaplanowana z wyprzedzeniem. Oznacza to, że należy umówić się mailowo lub telefonicznie. Warto wiedzieć, że na dwa tygodnie przed wizytą u pacjenta nie powinny pojawić się objawy mogące świadczyć o zakażeniu. Są to między innymi wysoka gorączka, bóle i zawroty głowy, kaszel czy biegunka. W takim wypadku należy powiadomić dentystę i przełożyć wizytę na inny termin.
Personel prawdopodobnie zbierze wywiad już w trakcie umawiania się na konsultację. Należy zasygnalizować ewentualny, niedawny powrót z zagranicy lub zgłosić kontakt z osobą, która mogła być zakażona wirusem COVID-19. Nie należy zapominać, że wiele osób przechodzi koronawirusa bezobjawowo i do zakażenia mogło dojść nawet podczas krótkiej rozmowy z sąsiadem.
Ograniczony kontakt między pacjentami
Stomatolodzy dokładają wszelkich starań, by każda wizyta odbywała się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz higieny. Z tego względu czas między wizytami został wydłużony, by w poczekalni nie przebywało wielu pacjentów, a dentysta Kraków mógł przygotować stanowisko pracy, dokonując dezynfekcji sprzętu. Należy zatem stawić się na wizytę punktualnie, by nie powodować ewentualnych opóźnień.
Lekarze zalecają, by pojawić się na wizycie bez osoby towarzyszącej. Dziecko może przyjść na konsultację wyłącznie w towarzystwie jednego z rodziców lub opiekunów.
Wizyta u stomatologa
Konsultacja rozpoczyna się obowiązkową dezynfekcją dłoni pacjenta. Zaleca się, by od tej pory unikał on kontaktu z meblami i nie dotykał rzeczy znajdujących się w gabinecie. Dentysta lub asystent zmierzy pacjentowi temperaturę i zapyta o stan zdrowia. Niewykluczone, że przed rozpoczęciem leczenia pacjent będzie musiał wypełnić krótką ankietę związaną z koronawirusem.
Stomatolog powinien być ubrany stosownie do bieżących wymogów. Zazwyczaj ma na sobie długi fartuch, czepek oraz rękawice, którymi posługuje się przez cały czas trwania wizyty. Nos i usta ma zasłonięte maseczką, nierzadko też stomatolodzy ubierają dodatkowo specjalne okulary, minimalizujące ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych. Dentysta w trakcie trwania wizyty nie powinien dotykać swojej twarzy i – w miarę możliwości – jak najczęściej myć ręce.
Wizyta stomatologiczna odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym. Pacjent przed rozpoczęciem leczenia może zostać poproszony o wypłukanie ust środkiem o działaniu wirusobójczym.
Największy nacisk kładzie się na zachowanie higieny. Stąd też dokładna dezynfekcja po każdym pacjencie, używanie przedmiotów jednorazowego użytku, wywiad z pacjentem oraz stosowanie się do wszelkich wymogów sanitarnych. Dzięki temu każda wizyta w gabinecie stomatologicznym jest bezpieczna zarówno dla pacjenta, jak i personelu zajmującego się leczeniem jamy ustnej.