Lekarze specjaliści pomagają w leczeniu określonych schorzeń związanych z dziedziną ich wiedzy. Nie inaczej jest w przypadku kardiologa, którego można by określić mianem fachowca od serca. Czym dokładnie zajmuje się ten specjalista?
Kardiologia – czym się zajmuje? Kim jest lekarz kardiolog?
Aby dokładnie zrozumieć, co znajduje się w zakresie zainteresowań zawodowych lekarza kardiologa, warto najpierw dowiedzieć się, czym zajmuje się dziedzina medycyny zwana kardiologią. W dużym skrócie, jest to nauka związana z chorobami serca, a także całego układu krążenia. Schorzenia te mogą mieć charakter wrodzony bądź nabyty.
Można zatem przyjąć, że mianem kardiologa określa się lekarza, który zajmuje się leczeniem schorzeń naczyń krwionośnych oraz serca, nadzór nad leczeniem oraz rehabilitacją pacjentów z chorobami związanymi z układem sercowo-naczyniowym, intensywną opieką medyczną (w zakresie podstawowym). Dodatkowo, lekarz ten współpracuje ze specjalistami innych dziedzin w celu określenia wskazówek, dzięki którym możliwe jest zwiększenie efektywności wdrożonego już leczenia kardiologicznego.
Schorzenia leczone przez kardiologa
Lekarz specjalista w tej dziedzinie może podejmować się leczenia rozmaitych schorzeń związanych z układem sercowo-naczyniowym. Wśród nich wskazać można między innymi:
- miażdżycę,
- zawał mięśnia sercowego i stany po nim,
- chorobę niedokrwienną serca (chorobę wieńcową),
- arytmię serca,
- wrodzone wady serca – np. niedomykalność zastawki aortalnej. W chwili obecnej wyróżnić można również kardiologów dziecięcych, którzy zajmują się diagnostyką tego typu schorzeń jeszcze w okresie prenatalnym. Dzięki temu możliwe jest uratowanie życia wielu maluchów, które jeszcze kilka dekad temu nie miałyby szans na przeżycie,
- niewydolność serca,
- bradykardię.
Powyższe wyliczenie ma charakter przykładowy i jego zadaniem jest ogólnikowe wskazanie schorzeń, których leczenia mogą podejmować się specjaliści z zakresu kardiologii. Nie oznacza to jednak, że do tego lekarza nie można wybrać się z innymi chorobami, które dotykają serca i ściśle powiązanych z nim układów.
Jakie badania może zlecić kardiolog?
Wśród badań, które może zlecić specjalista znajdują się zarówno skany ciała, jak i badania krwi powiązane z szeroko rozumianym diagnozowaniem schorzeń oraz wad mięśnia sercowego. Możliwe jest zatem zlecenie EKG, holter EKG, echa serca (również w okresie prenatalnym), rezonans magnetyczny, test wysiłkowy (elektrokardiograficzny), test pochyleniowy i wiele innych.
Działania podejmowane przez lekarza mają na celu jak najdokładniejsze określenie przyczyny występujących problemów zdrowotnych. Jeśli kardiolog stwierdzi związek choroby z innymi układami, którymi lekarz ten się nie zajmuje – może skierować pacjenta do właściwego specjalisty.
Metody leczenia kardiologicznego
Metody leczenia chorób serca można podzielić na trzy kategorie: terapia farmakologiczna, zabiegowa lub operacyjna. Ten pierwszy typ stosuje się u pacjentów chorujących przewlekle, po operacjach serca lub bez ich przeprowadzania, jeśli tego typu interwencja chirurgiczna jest medycznie nieuzasadniona.
Operacyjnie lub zabiegowo leczy się z kolei rozmaite schorzenia, przy których farmakoterapia jest niewystarczającym rozwiązaniem. Wśród zabiegów można wskazać między innymi wszczepienie kardiowertera-defibrylatora, rozrusznika serca, kardiowersję, przezskórne wszczepienie zastawki aortalnej i inne. Operacyjnie zaś można przeprowadzić wszczepienie bypassów, wymianę zastawki serca lub transplantację serca. Tę ostatnią operację stosuje się w przypadku pacjentów, u których ryzyko wystąpienia niewydolności serca jest bardzo duże, a życie pacjenta jest teoretycznie zagrożone. Polega ona na wszczepieniu serca od dawcy.
Podsumowując, do kardiologa powinny wybrać się osoby, które odczuwają jakiekolwiek dolegliwości ze strony serca. To organ, którego prawidłowe funkcjonowanie bardzo często warunkuje dalsze życie chorego, dlatego warto zadbać o to, by było w jak najlepszym stanie przez całe życie.