Dermatolog to lekarz, który diagnozuje i leczy choroby skóry. Aby poprawić kondycję skóry, czasami nie wystarczy samo stosowanie drogich produktów do pielęgnacji skóry. Bardzo często problem może leżeć wewnątrz organizmu i tylko doświadczony lekarz może znaleźć ukrytą infekcję lub stwierdzić, że jego pacjent ma problemy hormonalne lub metaboliczne. Zwracamy uwagę na kilka podstawowych punktów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze dermatologa.
Dobry dermatolog: na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Skóra jest wskaźnikiem stanu całego organizmu, jeśli w środku wystąpi awaria, „alarm” natychmiast pojawia się na skórze. Na przykład blada skóra może być oznaką anemii lub problemów z płucami, a niebieskawe zabarwienie paznokci i fałdów nosowo-wargowych może wskazywać na problemy z sercem. Postęp nie stoi w miejscu, a w dermatologii co roku pojawiają się zarówno nowe metody diagnostyczne, jak i nowe leki. Dobry dermatolog zawsze śledzi życie naukowe środowiska medycznego i bierze w nim czynny udział.
Dobry dermatolog powinien dokładnie przestudiować wszystkie cechy skóry swojego pacjenta, aby nie przeoczyć nawet najmniejszych oznak problemów. Nawet jeśli przychodzisz do lekarza z trądzikiem wyłącznie na twarzy, specjalista powinien zbadać całe ciało. Najdrobniejsze elementy na skórze wiele powiedzą o problemie. Tylko w takim przypadku można dokładnie zdiagnozować diagnozę i przepisać optymalny schemat leczenia.
Dobrzy dermatolodzy, jeśli podejrzewają, że pacjent ma utajone choroby, z pewnością przepiszą mu szereg dodatkowych badań przed postawieniem ostatecznej diagnozy, a w razie potrzeby mogą zalecić skontaktowanie się z innymi specjalistami, na przykład z endokrynologiem lub gastroenterologiem.
Dobry dermatolog w Warszawie
Niełatwo znaleźć dobrego specjalistę, mimo obfitości ofert i kuszących reklam. Jakie zatem cechy powinien mieć dermatolog?
Po pierwsze, dermatolog musi być kompetentny. Jak każdy dobry lekarz powinien mieć rozległą wiedzę nie tylko w swojej dziedzinie, ale także w całej medycynie. W końcu ludzka skóra jest organem, który jednocześnie uzupełnia, a czasem powiela funkcje innych wewnętrznych układów ludzkiego ciała. Skóra, jako dobry wskaźnik, reaguje na wszelkie zmiany w naszej kondycji.
Dlatego dobry dermatolog może, dokładnie badając skórę pacjenta, zidentyfikować wiele jego problemów zdrowotnych. Po drugie, dermatolog musi znać wiele nowoczesnych metod diagnostycznych, Po trzecie, musi być uważny. Dermatolog będzie musiał dokładnie zbadać skórę pacjenta, aby nie przeoczyć drobnych, niewidocznych na pierwszy rzut oka sygnałów poważnych chorób. Najważniejszą rzeczą w skutecznym leczeniu jest terminowa diagnoza choroby. Wybierając centrum medyczne, należy również wziąć pod uwagę jego wyposażenie techniczne. Tylko mając odpowiednie zaplecze, dermatolodzy będą mogli szybko zidentyfikować przyczyny chorób i zaproponować optymalną i skuteczną metodę leczenia. Po czwarte dermatolog musi mieć solidne doświadczenie.
Choroby skóry mają tendencję do szybkiego postępu i rozprzestrzeniania się. Dlatego wizyta u dermatologa jest konieczna, gdy pojawią się pierwsze objawy problemu:
- wysypka o innym charakterze;
- łuszczenie lub pękanie skóry;
- wrzody i inne nietypowe elementy;
- zmiany w strukturze, odcieniu, kształcie paznokci;
- wypadanie włosów i kruchość paznokci;
- trądzik, pryszcze, formacje krostkowe;
- zmiana wielkości, kształtu znamion;
- wzrost brodawek;
- swędzenie różnych części ciała itp.
Wizyta u dermatologa jest konieczna w przypadku kobiet w ciąży. Konsultacja realizowana jest w ramach skierowania przesiewowego od lekarza ginekologa. W czasie ciąży, na tle zmian hormonalnych, często zaostrzają się choroby utajone, w tym infekcje przenoszone drogą płciową, którym towarzyszą objawy skórne. Na wstępnej konsultacji lekarz może:
- zbadać skórę, szczególnie w obszarach między palcami, w fałdach brzucha;
- ocenić odcień i stan błon śluzowych jamy ustnej, oczu;
- zbadać zewnętrzne narządy płciowe.
Wszystkie te działania są niezbędne do uzyskania dokładnego obrazu klinicznego. Pacjent zostanie również poproszony o odpowiedź na szereg standardowych pytań dotyczących przebytych chorób, predyspozycji dziedzicznych, alergii itp. Na podstawie wyników badania dermatolog może zalecić pacjentowi szereg badań w celu postawienia lub potwierdzenia diagnozy.