× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Medinfo24.pl

Informacje o zdrowiu, urodzie i medycynie

Czym zajmuje się periodontologia?

paź 24, 2022
periodontologia

Periodontologia to dział stomatologii, który zajmuje się chorobami przyzębia. Kiedy należy udać się do periodontologa i jakie zabiegi on wykonuje?

Kiedy do periodontologa?

Objawy takie jak krwawienie z dziąseł, bóle, wrażliwość i tkliwość tkanek miękkich czy brzydki zapach z ust — to najczęstsze przyczyny, z jakimi pacjenci zgłaszają się do periodontologa. Bardzo często okazuje się, że za ich występowaniem stoi paradontoza — choroba przyzębia powodująca rozchwianie zębów i trudności w gryzieniu. Brzydki zapach z ust, nadwrażliwość na słone i słodkie pokarmy, odsłonięcie szyjek zębowych, czy poruszanie się zębów to objawy, które powodują trudności na co dzień i sprawiają, że pacjenci stają się dużo mniej pewni siebie. Dlaczego? Ponieważ dyskomfort w jamie ustnej utrudnia im cieszenie się życiem, w tym jedzeniem i piciem ulubionych pokarmów, a poza tym raczej skłania do unikania szerokich uśmiechów, co nie wpływa pozytywnie na samopoczucie.

Jakie narzędzia stosuje periodontolog?

Bardzo często choroby przyzębia powodowane są przez niewłaściwą higienę jamy ustnej, która sprzyja odkładaniu się kamienia nazębnego będącego siedliskiem wielu chorobotwórczych bakterii. Narzędzia stosowane w periodontologii to przede wszystkim skrobaczka, elewator periodontologiczny, mini skalery, kirety, mikroraspator. W większości służą one do usuwania kamienia nazębnego. Są też noże do resekcji dziąsła, sondy i zgłębniki, którymi posługują się stomatolodzy, aby prawidłowo oczyszczać okolice dziąseł. Narzędzia dentystyczne stosowane są również w periodontologii, ponieważ są to pokrewne działy, w których niektóre działania często zazębiają się ze sobą.

Jakie są zadania periodontologa?

O higienę zębów należy dbać już od niemowlęctwa, kładąc na nią ogromny nacisk i edukując dzieci od małego. Dlaczego? Ponieważ zaniedbane zęby z czasem są w coraz gorszym stanie i ich leczenie jest nie tylko trudniejsze, ale również trwa dłużej, jest bardziej bolesne, nieprzyjemne i… kosztowne. Periodontologia to bardzo ważna dziedzina stomatologii, która pomaga pacjentom walczyć z bólem, ale również zapobiega poważnym ubytkom w uzębieniu. Dlatego lekarz periodontolog oprócz wykonywania swojej pracy polegającej na leczeniu stanów zapalnych i usuwaniu kamienia oraz miejsc zmienionych chorobowo, powinien także edukować pacjentów w zakresie higieny i profilaktyki jamy ustnej. Zdrowa, zbilansowana dieta, mycie zębów minimum dwa razy dziennie po posiłkach i regularne przeglądy stomatologiczne to absolutne minimum, dzięki któremu być może w przyszłości unikniesz wizyty u periodontologa!

W poszukiwaniu odpowiedniego sprzętu dla periodontologa, odwiedź https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/narzedzia/periodontologia.html.