Wady wzroku to jedna z najpopularniejszych dolegliwości w zakresie problemów zdrowotnych. Mogą się z nimi borykać zarówno seniorzy, jak i kilkuletnie dzieci. Aby poprawnie określić rodzaj i stopień zaburzeń widzenia, konieczne jest wykonanie specjalistycznego badania okulistycznego. Jakie są najpowszechniejsze wady wzroku?
Jakie są wady wzroku i z czego wynikają?
Wśród najpowszechniej występujących wad wzroku wyróżnia się przede wszystkim:
- krótkowzroczność,
- dalekowzroczność,
- starczowzroczność,
- astygmatyzm.
Przyczyny ich występowania są różne, podobnie jak metody leczenia. Zwykle stosuje się jednak okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Muszą one być dostosowane do konkretnej wady. W przypadku prezbiopii często zaleca się stosowanie soczewek multifokalnych (dostępne są m.in. na acuvue.pl).
W niektórych przypadkach zaleca się zabieg laserowej korekcji wzroku, która wykazuje dużą skuteczność i pozwala całkowicie wyeliminować wadę.
Nadwzroczność
Nadwzroczność, inaczej dalekowzroczność, to wada wzroku, która pojawia się, kiedy rogówka oka jest zbyt płaska, przez co nie może osiągnąć odpowiedniej mocy optycznej względem długości gałki ocznej. Oznacza to, że światło, które wpada do oka, skupia się za siatkówką, zamiast na jej powierzchni.
Konsekwencją tego jest niewyraźne widzenie przedmiotów, które znajdują się blisko przy jednoczesnym wyraźnym widzeniu obiektów oddalonych. W niektórych przypadkach, kiedy wada jest poważna, występuje pogorszenie widzenia na każdej odległości. Dalekowzroczność pojawia się u noworodków, ale mija samoistnie.
Krótkowzroczność
Krótkowzroczność, inaczej miopia lub bliskowzroczność, to wada wzroku, w przypadku której promienie światła skupiają się przed siatkówką, zamiast w jej centrum. Efektem tego jest niewyraźne widzenie przedmiotów i obiektów oddalonych.
Krótkowzroczność często rozwija się u dzieci i pogłębia się do osiągnięcia dorosłości. Wada ta bywa także konsekwencją wpatrywania się z bliska z ekran komputera, książki czy czytanie w słabym oświetleniu (czyli wszystko, przy czym należy wytężać wzrok).
Prezbiopia
Prezbiopia, inaczej starczowzroczność, to wada wzroku, która w rzeczywistości jest naturalną konsekwencją starzenia się organizmu. Zwykle rozwija się po 40 roku życia, ale może dawać przykre objawy dopiero w bardzo podeszłym wieku.
Głównym objawem prezbiopii jest niewyraźne widzenie przedmiotów i obiektów z bliska. Od nadwzroczności różni ją jednak przyczyna. Wada rozwija się na skutek utraty elastyczności naturalnej soczewki wewnątrzgałkowej.
Astygmatyzm
Astygmatyzm to wada wzroku, która ma związek z nieprawidłowym kształtem rogówki, czyli powierzchni oka. Zdrowa rogówka przypomina kulę. W przypadku, kiedy jej kształt jest nieregularny, dochodzi do osłabienia widzenia.
Głównym objawem astygmatyzmu jest rozmyty, niewyraźny obraz. Nieregularny kształt rogówki prowadzi do rozproszenia wpadającego światła, przez co nie może ono skupić się prawidłowo na siatkówce. Nieleczona wada może wywoływać bóle głowy, zmęczenie oraz nadmierne mrużenie oczu.