× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Medinfo24.pl

Informacje o zdrowiu, urodzie i medycynie

Etapy alkoholizmu – jak postępuje uzależnienie od alkoholu?

cze 27, 2021
alkoholizm

Uzależnienie od alkoholu może rozwijać się latami. Wiadomym jest, że im bardziej zaawansowane stadium choroby, tym trudniejsze leczenie. Właśnie dlatego warto jest dowiedzieć się, w jaki sposób rozpoznać pierwsze objawy nałogu. Jest to wiedza cenna również dla osób najbliższych, które powinny zapewnić wsparcie w trudnym okresie. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że wiele osób uzależnionych maskuje niepokojące dolegliwości, co utrudnia diagnozę. Ponadto, zdecydowana większość uważa, że nie ma problemu z nadużywaniem alkoholu lub poradzi sobie z nim samodzielnie. Poniżej przedstawiono podstawowe etapy alkoholizmu.

Faza wstępna (prealkoholowa)

Etap prealkoholowy nierzadko trwa kilka lat i nie wzbudza żadnych podejrzeń. U młodych osób systematyczne spożywanie napojów procentowych jest powszechnie akceptowalne. Trzeba jednak mieć świadomość, że już wtedy może rozwinąć się nałóg, którego wyleczenie nie jest proste. Nie można więc powiedzieć, że alkoholizm występuje głównie u osób dojrzałych. Zachowanie początkującego alkoholika nie różni się znacząco od postępowania osób, które piją trunki okazjonalnie. W fazie wstępnej alkohol jest źródłem przyjemności, odreagowania stresu czy też dobrej zabawy. Dla takich osób nie istnieje impreza bez procentów, a po ciężkim dniu chętnie sięgają po piwo lub wino. Może okazać się, że sama myśl o spożyciu alkoholu za kilka godzin będzie wywoływać pozytywne emocje. Tolerancja na używki sukcesywnie się zwiększa – właśnie dlatego po czasie konieczne jest spożywanie coraz większej ilości alkoholu, aby uzyskać pożądany stan.

Faza ostrzegawcza

Kolejnym etapem alkoholizmu jest faza ostrzegawcza, która pojawia się po zaistnieniu tzw. „luki pamięciowej”. Alkoholik nie potrafi przypomnieć sobie zdarzeń, które miały miejsce podczas spożywania napojów procentowych. Pomimo tego, że był on w pełni świadomy, to nie potrafi przypomnieć sobie żadnych momentów. Osoba uzależniona coraz częściej popada w omawiany stan. Warto wspomnieć, że można tutaj również zaobserwować nagłą zmianę zachowania. Nieśmiałe i spokojne osoby nagle stają się duszą towarzystwa. Bywa tak, że spożycie alkoholu wiąże się z gwałtownym wzrostem libido, co może skutkować nawiązywaniem przypadkowych kontaktów seksualnych. Na omawianym etapie może wystąpić również picie utajone czy też w samotności. Niektórzy zdają sobie sprawę z niewłaściwego zachowania, więc za wszelką cenę chcą go ukryć przed najbliższymi.

Faza krytyczna

W fazie krytycznej alkoholik traci kontrolę nad swoim życiem. Zaniedbuje realizację codziennych obowiązków na rzecz używki. Nie potrafi on skupić się na niczym innym, niż planowanie spożycia napojów procentowych. Oczywiście zdarzają się również momenty, gdy obiecuje on sobie oraz najbliższym powrót do normalności. Najczęściej jednak poprawa ma charakter chwilowy. W zaawansowanym stadium u chorego występuje tzw. głód alkoholowy. Picie alkoholu traktowane jest niczym podstawowa potrzeba fizjologiczna. Może to doprowadzić do m.in. utraty pracy, zerwanie więzi z rodziną i znajomymi, pogorszenia sytuacji materialnej. Uzależniony może wykazywać pociąg do agresji – bardzo często na skutek choroby alkoholowej rozwijają się zaburzenia psychiczne. W fazie krytycznej okresy picia przerywane są krótkotrwałą abstynencją.

Faza chroniczna

Na tym etapie alkoholik nie posiada wyrzutów sumienia, a swoje zachowanie uznaje za całkowicie normalne. Nie zdaje sobie sprawy ze skali posiadanego problemu, więc odmawia prób podjęcia leczenia. Wysoki poziom etanolu we krwi działa wyniszczająco na organizm. Właśnie dlatego może dojść do pojawienia się różnorodnych schorzeń np. niewydolności wątroby. Alkoholik zwykle nie interesuje się wyglądem zewnętrznym oraz utrzymaniem higieny, jednak nie jest to warunek. Próba odstawienia używek kończy się zespołem abstynencyjnym, a nawet depresją alkoholową, która może skłonić do prób samobójczych. Bardzo ważne jest to, aby rozpocząć leczenie – zarówno farmakologiczne, jak i psychoterapię. Najczęściej konieczne jest do tego umieszczenie chorego w ośrodku zamkniętym.

________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości prywatnego ośrodka leczenia alkoholizmu – Tu i Teraz