× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Medinfo24.pl

Informacje o zdrowiu, urodzie i medycynie

Leczenie uzależnień – w ośrodku prywatnym czy na NFZ?

cze 22, 2021
Leczenie uzależnień - w ośrodku prywatnym czy na NFZ

Osoby uzależnione od różnych substancji, alkoholu czy też gier hazardowych, wymagają pomocy z zewnątrz. Obecnie uzależnienie może przybierać naprawdę bardzo różnorodne formy, przykładowo uzależnienie od internetu, które coraz częściej spotyka dzieci. Każda rzecz może z czasem przerodzić się w uzależnienie, dlatego też takie osoby niezależnie od stopnia “popularności” danej przypadłości, wymagają troski i opieki. Jak można im ją udzielić? Bazowanie jedynie na członkach rodziny czy też znajomych, to zdecydowanie zbyt mało. Te osoby są w stanie pomóc w pewnej mierze, ale nie są specjalistami, dlatego mogą popełniać liczne błędy. Osoba uzależniona nie jest również w stanie pomóc sama sobie, ponieważ ma bardzo zaburzone spojrzenie na sytuację i zazwyczaj nie dostrzega problemu. Nawet jeśli zdaje sobie z niego sprawę, to szybko ulega ponownie pokusom. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie, jest korzystanie z profesjonalnych placówek. Może to być ośrodek terapii uzależnień NFZ lub też prywatny ośrodek terapii uzależnień. Jakie miejsce jest lepiej wybrać?

Leczenie uzależnień na NFZ

W Polsce osoba uzależniona może liczyć na pomoc niezależnie od tego czy posiada ubezpieczenie w ramach NFZ, czy też nie. Co więcej, taką pomocą jest obejmowana również rodzina uzależnionego, która najczęściej jest współuzależniona. Bardzo częstym uzależnieniem w społeczeństwie, jest alkoholizm. To choroba, która wyniszcza nie tylko organizm, ale rujnuje również relacje rodzinne. Ma wpływ na rozwój przemocy, agresywne zachowania oraz na pogłębiające się problemy finansowe. To natomiast sprzyja rozpadom rodzin. Dlatego pomoc jest potrzebna również wszystkim tym, którzy na co dzień starali się pomóc uzależnionemu i razem z nim popadli w poważne tarapaty.

W ramach NFZ można skorzystać z ośrodków zupełnie bezpłatnie. W takich miejscach chory może liczyć przede wszystkim na wykonywanie różnych badań i monitorowanie jego stanu zdrowia. Organizowane są również terapie zarówno indywidualne, jak i grupowe. Jeśli opieka jest stacjonarna, wówczas pacjent otrzymuje również pełne wyżywienie, wszystkie niezbędne leki i najczęściej własny pokój lub dzielony z innym uzależnionym.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień również są dostępne na terenie Polski i trzeba przyznać, że całkiem sporo osób z nich korzysta. Z tego względu pojawia się ich cyklicznie coraz więcej i powstaje duża konkurencja na tym rynku. Dzięki temu ośrodki te są na naprawdę bardzo wysokim poziomie i zatrudniają osoby, które doskonale odnajdują się w temacie uzależnień. Dobry Ośrodek Leczenia Uzależnień to m.in. wysokiej klasy lekarze, którzy dbają o stan zdrowia nadwątlony uzależnieniami, które zazwyczaj czynią spustoszenie w organizmie. Ponadto można liczyć tam również na wsparcie terapeutów. W wielu ośrodkach tego typu zatrudniani są ludzie, którzy wcześniej sami borykali się z uzależnieniem i uzyskali niezbędną pomoc. Takie osoby przechodzą proces resocjalizacji i długą drogę do tego, aby uwolnić się od uzależnienia. Podobnie jak każdy inny zasługują na drugą szansę i zazwyczaj korzystają z niej w ten sposób, aby ratować innych uzależnionych. Pomoc takich ludzi na terenie ośrodka jest nieoceniona. Były uzależniony jest w stanie najlepiej zrozumieć osobę, która nadal się z tym zmaga.

W prywatnych ośrodkach można liczyć bez wątpienia na pełen komfort. Do dyspozycji pacjentów są baseny, korty tenisowe, siłownie oraz wiele innych rozrywek. Mają oni zazwyczaj swoje prywatne pokoje, dlatego też każdy z nich ma poczucie intymności i może mimo pobytu w ośrodku, czuć się naprawdę komfortowo.

PORÓWNANIE

Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na prywatne leczenie, powinny korzystać z niego w ramach NFZ. Minusem takiego rozwiązania jest jednak przede wszystkim to, że niekiedy trzeba bardzo długo czekać na przyjęcie, czasem nawet kilkanaście miesięcy. Uzależnienie jest natomiast wysoce wyniszczające i dla niektórych nawet kilka kolejnych dni, może oznaczać znaczne pogłębienie się choroby.

Ośrodków prywatnych jest wiele i są one zdecydowanie bardziej dostępne, czasem nawet z dnia na dzień. Jednak za dobę leczenia płaci się tam nawet kilkaset złotych, na co niewiele osób stać. Wybór zatem zależy przede wszystkim od warunków finansowych