× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Medinfo24.pl

Informacje o zdrowiu, urodzie i medycynie

Opieka domowa nad seniorem to także pomoc w nagłych przypadkach!

wrz 5, 2023
Opieka domowa nad seniorem to także pomoc w nagłych przypadkach!

Niż demograficzny i szybkie tempo starzenia sprawiają, że w naszym kraju przybywa seniorów. Główny Instytut Statystyczny podaje, że do 2050 roku osoby w wieku 60 lat będą stanowić aż 40% naszego społeczeństwa. Prawie 70% seniorów cierpi na przewlekłe choroby i boryka się z problemami zdrowotnymi. To właśnie z myślą o nich powstała opieka domowa. To również wsparcie w nagłych przypadkach!

Opieka domowa nad seniorem — wspiera starszą osobę i jej rodzinę

Pielęgniarska opieka domowa to wsparcie pacjentów obłożnie i przewlekle chorych, którzy przebywają w domu. Zdecyduj się na nią, jeśli Twoi bliscy nie wymagają leczenia szpitalnego, jednak ze względu na problemy zdrowotne potrzebna jest im pomoc doświadczonej pielęgniarki. 

Świadczona opieka ma charakter długoterminowy, realizowany w warunkach domowych. 

Z tego rozwiązania skorzystają nie tylko schorowani seniorzy, ale także ich bliscy. Jeśli nie masz z kim zostawić bliskiej starszej osoby, zdecyduj się na pomoc pielęgniarską. To odciąży Cię w wykonywaniu codziennych czynności przy seniorze i pozwoli Ci zyskać czas. Bez wyrzutów sumienia załatwisz swoje zaległe sprawy. 

Na czym polega pomoc w nagłych przypadkach?

Opieka domowa to nie tylko świadczenie długoterminowe, ale również pomoc w nagłych przypadkach. Opiekunki kierowane do pracy z osobami starszymi doskonale radzą sobie także w sytuacjach kryzysowych. To osoby opanowane, a także odpowiedzialne, które bez wahania udzielą wsparcia w trudnych momentach. 

Pierwsza pomoc seniorowi to nierzadko wyzwanie. Często polega ona na wykonaniu podstawowych czynności, których celem jest ratowanie życia pacjenta. Zwykle tego typu pomoc jest konieczna, gdy osoba starsza odniosła obrażenia lub jej stan zdrowia uległ pogorszeniu. Zadaniem opiekunki jest podtrzymanie funkcji życiowych seniora, dopóki nie przyjedzie pogotowie. 

Zadania pielęgniarki to nie tylko opieka nad seniorem!

Pielęgniarka przydzielona do opieki domowej nad seniorem pomaga osobie starszej w codziennych czynnościach. Leczy oraz opatruje jego rany, a także uczy rodzinę pacjenta właściwej pielęgnacji seniora. Zatem pielęgniarka wspiera starszą osobę poprzez to, że:

  • pięlęgnuje rany i odleżyny — zmienia opatrunki, wymienia cewnik, podłącza kroplówkę, robi zastrzyki, 
  • wykonuje czynności higieniczne przy seniorze — myje go, podaje leki, karmi, 
  • pionizuje chorego, prowadząc ćwiczenia oddechowe i ćwiczenia usprawniające jego funkcjonowanie, 
  • doradza, jak zdobyć sprzęt rehabilitacyjny i medyczny (oraz podpowiada, który wybrać), 
  • zajmuje się edukacją zdrowotna skierowaną do bliskich seniora, 
  • zgodnie z uprawnieniami przepisuje leki, wypisuje skierowania na badania, jak również zlecenia na akcesoria medyczne. 

Pielęgniarka każdego miesiąca ocenia stan pacjenta w skali Barthela. Jeśli wynik nie przekroczy 40 punktów, opiekę domową nad seniorem można kontynuować. W przypadku, kiedy jest on wyższy — należy ją przerwać. 

Opieka domowa nad seniorem — komu przysługuje?

Jak już wspomnieliśmy, opieka domowa przysługuje seniorom, którzy są obłożnie chorzy, ale nie kwalifikują się do hospitalizacji. Ze wsparcia pielęgniarki skorzystają osoby starsze, które nie są w ostrej fazie choroby psychicznej, nie korzystają z usług opieki dla pacjentów wentylowanych, a także nie znajdują się w ośrodku opiekuńczym lub hospicjum. 

Zadbaj o swojego seniora i wesprzyj go w codziennych czynnościach. Jeśli to zadanie Cię przerasta, zdecyduj się na opiekę domową dla osób starszych. Doświadczone pielęgniarki odciążą Cię w opiece nad bliskim i pokażą, jak prawidłowo dbać o seniora. Wsparcie medyczne jest nieocenione w przypadku osób starszych, które nie wstają z łóżka i nie mogą wykonać podstawowych badań. Twoi bliscy będąc pod opieką pielęgniarki utrzymują stabilny stan zdrowia, a Ty wiesz, że robisz wszystko, aby mieli fachową opiekę. 

Skorzystaj z opieki domowej https://betamed.pl/pomoc-w-naglych-przypadkach/