Jako że kość piętowa należy do największych w obrębie stopy, w sposób w pełni naturalny ewentualne dolegliwości bólowe z nią związane są dużą niedogodnością podczas codziennego funkcjonowania. Wśród stosunkowo często występujących kłopotów zdrowotnych jeśli chodzi o stan tej kości, znajduje się ostroga piętowa. Czym jest, skąd się bierze i w jaki sposób leczy się ostrogę?
Ostroga piętowa – co to jest?
Z ostrogą mamy do czynienia, gdy w obrębie kości piętowej dochodzi do powstania mniejszej bądź większej narośli kostnej. Do wytworzenia wspomnianej narośli dochodzi najczęściej w wyniku wytworzenia się zmian o charakterze zwyrodnieniowym w obrębie wyrostka przyśrodkowego guza piętowego. W wyniku tej zmiany chorobowej dochodzi również do powstania stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego.
Powyższe zmiany w strukturze stopy sprawiają, że dochodzi do zwiększonej koślawości pięty. Jeśli nie dojdzie do żadnej interwencji i wdrożenia odpowiedniego leczenia, ostroga może doprowadzić do powstania przykurczu, a tym samym wytwarzania się wad stóp lub nóg. W ten sposób dochodzi do zaburzenia w cyklu chodzenia, a także powstania nieprawidłowości w ogólnym wzorcu fizjologicznego ruchu.
Ostroga piętowa nie należy do rodzaju zmian, które mogłyby stanowić zagrożenie dla ludzkiego życia, ale jednocześnie mogą powodować znaczący dyskomfort. Pozostawienie tej zmiany chorobowej nieleczonej będzie prowadzić do narastającego bólu, który może prowadzić do dalszych schorzeń w obrębie aparatu ruchu.
Dlaczego dochodzi do powstania ostrogi?
Zasadniczo, do wytworzenia tej zmiany w obrębie kości piętowej dochodzi w wyniku długotrwałego drażnienia kości piętowej. Trudno jest określić jednoznacznie przyczyny takiego stanu rzeczy, jednak wśród najczęściej występujących wymienia się:
- nieprawidłowo dobrane obuwie – każda stopa charakteryzuje się unikalną budową, w związku z czym buty polecane przez koleżankę czy kolegę mogą okazać się zupełnie niedopasowane do nogi. Jednocześnie, większość osób postanawia “rozbić” buta, gdy okazuje się on zbyt wąski czy niewygodny. Odpowiednio dobrane obuwie może pomóc uchronić się przed powstaniem ostrogi;
- długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej – automatycznym skojarzeniem są w takiej sytuacji osoby pracujące w takich zawodach jak stylista fryzur czy kosmetolog. Ryzyko rośnie, jeśli osoba przebywająca w pozycji stojącej cierpi z powodu nadwagi lub otyłości;
- urazy mechaniczne i ich niewłaściwa terapia;
- niektóre sporty – co ciekawe, nie tylko brak aktywności fizycznej i związana z nim nadmierna masa ciała mogą prowadzić do występowania ostrogi piętowej. Czynnikiem, który może sprawić, że dojdzie do zwyrodnień, jest również regularne uprawianie biegania czy tenisa ziemnego;
- proces starzenia się organizmu i związane z nim zmiany zwyrodnieniowe.
To oznacza, że aby zapobiegać występowaniu ostrogi piętowej, należy dobierać odpowiednie obuwie: o miękkiej, elastycznej i płaskiej podeszwie, charakteryzujące się optymalną szerokością. Dodatkowo, wypracowanie prawidłowego BMI oraz ograniczenie przebywania w pozycji stojącej również może wpłynąć korzystnie na stan stóp i tym samym zapobiec wytworzeniu się zmian zwyrodnieniowych.
Jak leczy się ostrogę piętową?
Leczenie ostrogi w normalnej (nie opornej na inne sposoby terapii) formie nie polega na przeprowadzeniu operacji. Wynika to głównie z tego, że pięta jest bardzo ważna podczas prawidłowego przemieszczania się oraz dla zapewnienia optymalnego podparcia całej sylwetki. Tymczasem zabieg opiera się na przecięciu ścięgna podeszwowego, w wyniku czego zmniejsza się napięcie mięśniowe. Wśród często pojawiających się po tej operacji konsekwencji wymienia się występowanie płaskostopia podłużnego. Dlatego też operacyjne usuwanie ostrogi piętowej stosuje się tylko i wyłącznie wtedy, gdy inne formy terapii nie przyniosły zamierzonego efektu.
W ramach radzenia sobie z ostrogą, wdraża się szereg działań fizjoterapeutycznych, wśród których można wymienić ćwiczenia oraz zabiegi o charakterze fizykalnym. Regularnie prowadzona terapia pomoże w poprawie stanu zdrowia.
____________________________________
Artykuł powstał dzięki uprzejmości Centrum Rehabilitacji i Terapii OpenMedical