× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Medinfo24.pl

Informacje o zdrowiu, urodzie i medycynie

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, leczenie

lis 29, 2022
Atopowe zapalenie skóry

Wiele osób musi sobie radzić z atopowym zapaleniem skóry. Schorzenie to nazywane jest też egzemą bądź AZS. Mowa tu o przewlekłej chorobie zapalnej skóry. Wyróżnia się ona silnym świądem oraz nawracającymi okresami zaostrzenia. Warto dowiedzieć się, jak wygląda leczenie atopowego zapalenia skóry.

Atopowe zapalenie skóry często pojawia się u dzieci. Statystyki epidemiologiczne podają, iż w naszym kraju na egzemę choruje nawet 9,2 proc. dzieci. Natomiast w grupie osób dorosłych mowa tutaj o 0,9-1,4 proc. populacji. Okazuje się, że przyczyny atopowego zapalenia skóry do chwili obecnej nie są w pełni wyjaśnione. Dowody naukowe wskazują jednakże, iż choroba ta jest wynikiem złożonych zależności między czynnikami genetycznymi, immunologicznymi oraz środowiskowymi, ze współistniejącym defektem bariery skórnej. Na całym świecie wiele osób musi zmagać się z atopowym zapaleniem skóry. Warto wiedzieć, że na rozwój AZS mają wpływ między innymi mutacje w genach, które odpowiadają za czynniki uczestniczące w procesach zapalnych. Do tego trzeba powiedzieć o czynnikach sprzyjających rozwojowi innych chorób, w tym między innymi atopii, astmy, łuszczycy, a także reumatoidalnego zapalenia stawów. Nierzadko powodem atopowego zapalenia skóry jest cukrzyca typu l4. Istnieją też środowiskowe przyczyny atopowego zapalenia skóry. Pośród nich trzeba wymienić alergeny, zakażenia, temperaturę, zanieczyszczenie środowiska oraz wilgotność powietrza. Niektóre substancje drażniące też są powodem wystąpienia atopowego zapalenia skóry. Stres to kolejny czynnik potęgujący możliwość pojawienia się tej choroby.

Pacjenci cierpiący na atopowe zapalenie skóry powinni wiedzieć o tym, że leczenie schorzenia jest długotrwałe i rzadko prowadzi do całkowitego wyeliminowania tego schorzenia. Okazuje się, że przez przewlekły charakter oraz skomplikowaną patogenezę AZS, terapia jest skomplikowana. Specjaliści koncentrują się głównie na profilaktyce, łagodzeniu objawów oraz leczeniu miejscowym i ogólnym. Ponadto celem jest poprawa jakości życia osoby chorej na atopowe zapalenie skóry. Bardzo ważna jest edukacja pacjentów, która dotyczy pielęgnacji skóry. Nie można również zapomnieć o stosowaniu miejscowym leków immunomodulujących oraz leków przeciwhistaminowych. Ponadto lekarze przepisują leki przeciwinfekcyjne. Niekiedy wymagane jest włączenie leczenia systemowego. W przypadku pojawienia się atopowego zapalenia skóry często skuteczna jest fototerapia bądź leczenie biologiczne. Metody natomiast dobierane są właściwie w zależności od aktywności choroby, lokalizacji pojawiających się zmian skórnych oraz odpowiedzi na dotychczasowych sposób leczenia, o czym nie każdy wie. W aptekach oferowane są też preparaty farmakologiczne https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/dermatologia/choroby/atopowe-zapalenie-skory, których zadaniem jest złagodzenie objawów atopowego zapalenia skóry. Niestety ciężko tę chorobę wyleczyć. Szacuje się, że za kilkanaście lat nawet 20 proc. ludzi będzie cierpiało na atopowe zapalenie skóry.