× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Medinfo24.pl

Informacje o zdrowiu, urodzie i medycynie

Stomatologia dziecięca – pierwsza wizyta u dentysty

sie 4, 2022
stomatologia dziecięca

Wizyta u dentysty u wielu dorosłych może wiązać się z nieprzyjemnymi skojarzeniami z własnego dzieciństwa. Dlatego pierwsze wizyty u dentysty odgrywają istotną rolę. Często, to od nich zależy nasze podejście do wizyt u stomatologa w dorosłym życiu. Mimo tego, że od pierwszej dziecięcej wizyty minęło 10-20 lat, to wspomnienia mogą nadal dawać o sobie znać. A przecież od tego czasu zmieniło się wiele – od metod leczenia, technologii, używanych materiałów, kończąc na wystroju i możliwości przeprowadzenia zabiegów pod znieczuleniem np. komputerowym.

Pierwsza wizyta

Warto zadbać o to, aby dziecko, które ma przed sobą pierwszą wizytę miało odpowiednie przygotowanie do kontaktu ze specjalistą. Dlatego warto uważać na informacje, jakie są przekazywane dzieciom przed wizytą adaptacyjną. Obawy może budzić strój dentysty – dlatego często stomatolodzy dziecięcy wybierają ubrania medyczne z kolorowymi akcentami. Specyficzne, punktowe światło również może wpłynąć na odbiór u dziecka. Jeżeli dodamy do tego zapach i dźwięk specjalistycznych urządzeń – dziecko może się odczuwać trudne emocje. Ważne jest, żeby dziecko było świadome tego, co się dzieje.

Kilka rad dla rodziców, którzy przygotowują dziecko do pierwszej wizyty:

·       Należy uważać na sposób, w jaki rodzic komunikuje dziecku potrzebę odbycia wizyty u dentysty. Dzieci są znakomitymi obserwatorami i świetnie wyczuwają emocje rodziców

·       Informować dziecko, że regularne wizyty u dentysty są po to, aby móc zachować zdrowe zęby i zdrowy uśmiech

·       Spróbować zadbać o pozytywny wizerunek, może wizyta u dentysty skojarzy się z przygodą

·       Im wcześniej rozpocznie się wizyty u dentysty, tym lepiej. Dziecko w ten sposób ma szansę oswoić się z gabinetem oraz stomatologiem

·       Tłumaczyć dziecku co będzie się działo u dentysty

·       Najlepiej zabrać ze sobą ulubioną zabawkę, którą dziecko będzie mogło mieć przy sobie

·       Umówić się na wizytę adaptacyjną

Gabinet stomatologa

Mimo wszelkich starań ze strony rodzica często się zdarza, że dziecko przejawia trudne emocje związane z dentystą. W takich sytuacjach najlepiej jest zachować spokój.

W każdym większym mieście w Polsce znajdują się gabinety, które są wyspecjalizowane w kontakcie z małym pacjentem: m.in. w Warszawie, we Wrocławiu i w Łodzi. Stomatologia dziecięca przewiduje takie sytuacje i niektóre gabinety są zaprojektowane w taki sposób, aby dziecko mogło poczuć się bezpiecznie oraz spędziło czas w odpowiedniej atmosferze.

Stomatolog dziecięcy ma wiedzę na temat tego, jak poradzić sobie z trudnymi sytuacjami, jak wpłynąć na to, aby dziecko zachowało spokój. Ważne jest, aby dentysta umiał rozmawiać z dzieckiem, w taki sposób aby dziecko słuchało jego poleceń.

Dziecięca stomatologia

W wielu gabinetach dentystycznych pojawiają się wykwalifikowani specjaliści, którzy prezentują odpowiednie podejście do stomatologii dziecięcej. Wzajemne budowanie zaufania może pozytywnie wpłynąć na chęć umawiania się na kolejne wizyty. Regularne wizyty mogą sprawić, że dziecko chętniej będzie odwiedzało dentystę. Kolejną potencjalną korzyścią może być wykształcenie nawyku dbania o zdrowie zębów, również w dorosłym życiu.

Więcej informacji: https://klinikastomatologii.eu