× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Medinfo24.pl

Informacje o zdrowiu, urodzie i medycynie

Nie lekceważ wad zgryzu!

lip 24, 2021
aparat ortodontyczny

Wady zgryzu zbyt często bywają przez nas lekceważone. Szczególnie gdy wada nie jest duża i po prostu nie rzuca się nam mocno w oczy. Jest to jednak poważny błąd. Nieleczone wady zgryzu to ryzyko różnego rodzaju powikłań. Łatwiej o próchnicę, mechaniczne uszkodzenia zębów, problemy związane z prawidłową wymową, ryzyko wystąpienia bólu w stawie łączącym żuchwę z czaszką, zmianę wyglądu twarzy itp.

Tutaj – tak samo jak w przypadku innych problemów zdrowotnych – liczy się czas. Im szybciej skierujemy się do specjalisty tym łatwiej będzie mu rozwiązać problem z naszymi zębami. Ortodoncja to dobrze rozwinięta dziedzina stomatologii. Jeśli nie będziemy zbyt długo zwlekać z udaniem się do dentysty, na pewno pomoże nam on w rozwiązaniu problemu z wadą zgryzu.

Wady zgryzu dotyczą zarówno osób dorosłych jak i dzieci. W związku z tym zwróćmy uwagę na to, żeby nasze dzieci systematycznie odwiedzały dentystów w celu kontroli stanu uzębienia. Dentysta jest w stanie zauważyć wady, które dla nas były niewidoczne.

Jeśli długo zwlekaliśmy z leczeniem wad zgryzu – działajmy w myśl zasady „lepiej późno niż później”. Nawet w przypadku długo nieleczonych wad, stomatolog będzie nam w stanie zaproponować rozwiązania, które realnie poprawią stan naszego uzębienia.

Nie zapominajmy też o tym, że medycyna systematycznie idzie do przodu. Na rynku pojawiają się rozwiązania, które jeszcze kilka, kilkanaście lat temu nie były dostępne dla pacjentów. Przykładem są specjalne przezroczyste nakładki na zęby, które zastępują tradycyjny aparat ortodontyczny. Jeśli przeraża nas wizja noszenia na zębach widocznego aparatu, możemy skorzystać właśnie z takiego rozwiązania. Co ważne, w przypadku przezroczystych nakładek estetyka nie przekłada się w żaden sposób na mniejszą skuteczność.

Nowoczesne aparaty skracają także sam czas leczenia. Dzięki nim może ono, w niektórych przypadkach trwać jedynie kilka miesięcy.

Nie lekceważmy wad zgryzu. Koniecznie skonsultujmy je ze stomatologiem i poddajmy się leczeniu.

Treść artykułu została przygotowana razem z gabinetem stomatologicznym „Stomatologia Wilczek” z Tarnowskich Gór.