× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Medinfo24.pl

Informacje o zdrowiu, urodzie i medycynie

Na czym polega plastyka powiek?

cze 27, 2021
plastyka powiek

Oczy są tym elementem twarzy, który przykuwa uwagę innych bardzo często. Niestety, wraz z upływem czasu może dochodzić do opadania powiek, a tym samym – zasłaniania oczu. Wpływa to niekorzystnie nie tylko na ogólny wygląd twarzy, ale również możliwość wykonania efektownego makijażu. W takiej sytuacji pomocny może okazać się zabieg plastyki powiek.

Dlaczego powieki opadają?

Opadające powieki są zjawiskiem w pełni naturalnym. Wynikają z tego, że wraz z biegiem lat skóra zaczyna wiotczeć w związku z tym, że zaczyna w niej brakować kolagenu. To właśnie on odpowiada za to, że skóra jest odpowiednio napięta, elastyczna i świetnie się prezentuje.

W związku ze stopniowym zanikaniem kolagenu w skórze, zaczyna działać na nią grawitacja: naskórek pozbawiony substancji, która zapewniała mu elastyczność, zaczyna poddawać się działaniu praw fizyki i stopniowo przesuwa się w dół pod naporem własnej masy. Również w wyniku utraty kolagenu w skórze dochodzi do powstawania zmarszczek.

Czym jest plastyka powiek?

Zabieg ten nazywany jest również blepharoplastyką i polega na wykonaniu nieznacznych nacięć i usunięciu nadmiaru opadającej skóry z powiek. Całość należy do zabiegów chirurgicznych i w większości przypadków przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności wprowadzania pacjenta w sedację ogólną.

Chirurg wykonuje nacięcia w takim miejscu, że blizny ukrywają się w naturalnie występującym załamaniu powieki i tym samym po całkowitym wygojeniu się ran, stają się niewidoczne. Plastyka może dotyczyć zarówno górnych, jak i dolnych powiek.

Metody plastyki powiek

Plastyka powiek może zostać wykonana metodą tradycyjną, a zatem z użyciem skalpela lub za pomocą nowoczesnych metod – czyli z zastosowaniem lasera. Obydwie z tych metod są skuteczne w walce z opadającymi powiekami, jednak na korzyść plastyki z użyciem lasera przemawia większa precyzja tej techniki. Dodatkowo, laser swym działaniem prowadzi do domknięcia uszkodzonych w trakcie zabiegu naczyń krwionośnych i tym samym skraca czas trwania rekonwalescencji, a także ogranicza występowanie zasinień czy obrzęków.

Korekta powiek może dotyczyć dolnej lub górnej partii. W przypadku tej pierwszej, plastyka powiek obejmuje wykonanie nacięcia poniżej linii rzęs, oddzielenie skóry (podczas niego możliwe jest opcjonalne nacięcie przegrody oczodołowej w celu usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej) i usunięcie jej nadmiaru, a następnie nałożenie szwów.

W przypadku powieki górnej zabieg zakłada nacięcie naturalnej linii zmarszczki, usunięcie nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej, a następnie nałożenie szwów. Stosuje się cienkie nici, które mają za zadanie ograniczyć uszkodzenia delikatnej skóry na powiece.

Cena takiego zabiegu waha się pomiędzy 3 a 9 tysięcy złotych. Zdecydowanie droższa (z uwagi na zakres zabiegu) jest plastyka powieki dolnej.

Kiedy nie wolno wykonać plastyki powiek?

Choć zabieg ten nie należy do szczególnie inwazyjnych, a stosowana w nim forma znieczulenia miejscowego nie oznacza dużego ryzyka dla organizmu, istnieją jednak sytuacje, w których nie należy poddawać się blepharoplastyce. Wśród nich wskazać można:

  • choroby serca,
  • cukrzycę,
  • nadczynność tarczycy,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby oczu,
  • chorobę Graves-Bassedova.

Jak widać, lista przeciwwskazań nie jest długa. Wśród ewentualnych niepożądanych efektów wskazuje się głównie długie gojenie ran, krwawienia lub występowanie dość silnych obrzęków.

Jak przygotować się do zabiegu?

Jeśli kwalifikacja do zabiegu plastyki powiek zakończyła się powodzeniem, pacjent może rozpocząć przygotowania do niego. Na szczęście, nie są to działania bardzo wymagające: na kilka dni przed plastyką należy ograniczyć spożywanie alkoholu oraz zaprzestać palenia papierosów. Dodatkowo, w okresie bezpośrednio poprzedzającym zabieg (w ciągu około 10 dni przed) nie wolno przyjmować aspiryny i witaminy E. Zabieg należy zaplanować w terminie, kiedy kobieta nie będzie miała miesiączki, gdyż menstruacja stanowi przeciwwskazanie do przeprowadzenia plastyki powiek w danym czasie.

____________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Centrum Okulistycznego i Optycznego OptisGdańsk