× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Medinfo24.pl

Informacje o zdrowiu, urodzie i medycynie

Jak skutecznie i szybko wyleczyć zespół cieśni nadgarstka?

gru 18, 2020
ręka

Schorzenia i urazy ręki są coraz częstsze u coraz młodszych osób. Nim podejmie się decyzję o formie leczenia, warto mieć rozeznanie jak wygląda leczenie zespołu cieśni nadgarstka w oparciu o najnowsze osiągnięcia medycyny i techniki.

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny
Przyczyną tego schorzenia jest ucisk na nerw pośrodkowy, który przebiega przez kanał nadgarstka. Natomiast sam ucisk może być powodowany przez wiele różnych czynników. Może on wynikać z obecności niepożądanych struktur w obrębie ręki, np. tłuszczaków, kostniaków i ganglionów. Ale tego typu schorzenie obserwuje się również u ludzi cierpiących na choroby reumatyczne, zaburzenia hormonalne lub zakażonych bakteriami gruźlicy. Inną potencjalną przyczyną są przebyte urazy. Na to schorzenie bardziej narażeni są ludzie, których praca wymaga zwiększonego wysiłku i często nienaturalnego ułożenia dłoni. Nawet częsta jazda na rowerze może pogłębiać objawy, jakie generuje zespół cieśni nadgarstka.
Nieleczona choroba może doprowadzić do zaniku mięśni dłoni, a co za tym idzie poważnych problemów z codziennym funkcjonowaniem.
Dlatego tak ważne jest prawidłowe i szybko podjęte leczenie zespołu cieśni nadgarstka.

Jak się objawia zespół cieśni nadgarstka?
Pierwszym objawem jest drętwienie palców. W początkowym stadium jest ono odczuwalne w obrębie pomiędzy pierwszy a trzecim palcem. Drętwienie dłoni prowadzące do częstego wybudzania ze snu jest kolejnym utrudnieniem wynikającym z tej choroby. W skrajnym przypadku schorzenie może uniemożliwiać bezpieczne trzymanie i przenoszenie przedmiotów. W przypadku podejrzenia zespołu cieśni nadgarstka należy udać się do ortopedy lub chirurga.

Skuteczne leczenie zespołu cieśni nadgarstka
W przypadku małego nasilenia objawów ulgę może przynieść rehabilitacja prowadzona przez specjalistę wsparta przez leczenie farmakologiczne.
Jeżeli jednak poprawa nie jest trwała lub przynosi umiarkowane efekty, to konieczne jest wdrożenie leczenia operacyjnego.

W kwestii leczenia operacyjnego najlepiej się sprawdzają bezpieczne metody mini-inwazyjne, gdyż pozwalają na szybki powrót do zdrowia oraz zastosowanie leczenie ściśle w miejscu, w którym jest ono potrzebne. Z tego powodu najlepsze jest endoskopowe leczenie zespołu cieśni nadgarstka. Tego typu zabiegi wykonują doświadczone kliniki w trybie chirurgii jednego dnia. Polecamy szczególnie renomowaną klinikę https://handproject.pl/ posiadającą wieloletnie doświadczenie w tym zakresie!