Cellulit to forma zmian zwyrodnieniowych, które występują w tkance podskórnej. Jego objawem są miejscowe bruzdy, zgurbienia i nierówności, powstałe na skutek nagromadzenia nadmiaru tłuszczu lub wody. Cellulit dotyczy przede wszystkim kobiet i stanowi problem estetyczny, który powoduje wiele kompleksów. Istnieją na szczęście skuteczne i bezpieczne sposoby na to, aby pozbyć się uciążliwej, pomarańczowej skórki.
Rodzaje cellulitu
Istnieją dwa główne rodzaje cellulitu, które klasyfikuje się ze względu na podłoże rozwoju. Przyczyną odmiany wodnej-twardej jest nadmierne nagromadzenie toksyn oraz wody w tkankach organizmu, czego objawem jest nierównomierne rozmieszczenie i rozrost lipidów w tkance podskórnej. Taki problem estetyczny najczęściej występuje u kobiet o normalnej budowie ciała. Cellulit tłuszczowy-miękki powstaje natomiast na skutek rozrostu komórek tłuszczowych, które stopniowo kumulują się w charakterystyczne grudki. Odmiana ta występuje zwykle u osób mało aktywnych fizycznie, a także w przypadku szybkiej oraz dużej utraty wagi. W takiej sytuacji grudki coraz mocniej uciskają na naczynka, co utrudnia usuwanie toksyn z tkanek. Skóra dotknięta takim cellulitem charakteryzuje się licznymi fałdami i obrzmieniami.
Przyczyny powstawania cellulitu
Przyczyny powstawania cellulitu mogą być bardzo zróżnicowane, jednak zazwyczaj jest ich kilka. Na jego wystąpienie najbardziej narażone są osoby z nadmiarem tkanki tłuszczowej, ale pojawia się także u kobiet o szczupłej budowie ciała. Ważną rolę odgrywają w tym wahania hormonów, zwłaszcza estrogenu. Cellulit bardzo często dotyka panie w okresie dojrzewania, a także podczas miesiączkowania oraz w czasie menopauzy. Dolegliwość ta może być również uwarunkowana genetycznie, na co niestety trudno mieć jakikolwiek wpływ. Na powstawanie pomarańczowej skóry wpływają ponadto problemy z krążeniem i nadmierny ucisk na naczynia krwionośne, czemu sprzyja siedzący tryb życia, noszenie nieodpowiedniego obuwia i ubrań czy nawet występowanie niektórych wad postawy.
Usuwanie cellulitu
Do skutecznych metod usuwania cellulitu należą różne specjalistyczne zabiegi, takie jak np. redukcja tkanki tłuszczowej z wykorzystaniem systemu Onda. Procedura ta bazuje na wykorzystaniu unikalnych mikrofal Coolwaves, które działają wygładzająco, wyszczuplająco oraz ujędrniająco. Zabieg Onda polega na ich selektywnym przesyłaniu do tkanki tłuszczowej, a następnie dokonaniu nieinwazyjnej redukcji. Zaletą tego rozwiązania jest bezpieczeństwo i szybkość, a także brak rekonwalescencji. Urządzenie do redukcji tkanki tłuszczowej posiada zintegrowany system chłodzenia, dzięki czemu procedura realizowana jest w pełni komfortowo. Zabieg Onda w Warszawie przeprowadza klinika Anlaya, gdzie cellulit usunąć można np. z ud czy pośladków. Dodatkową zaletą jest przystępny koszt. Cena zabiegu Onda w Warszawie zależy głównie od obszaru skóry poddawanego procedurze.
Przeciwdziałanie cellulitowi
Cellulit rozwija się w kilku fazach. Początkowo występuje zmniejszenie elastyczności skóry, a z czasem pojawiają się coraz większe grudki. Zmiany ostatecznie widoczne są gołym okiem, bądź też dopiero po ściśnięciu fałdu skóry. W obu przypadkach proces powstawania cellulitu może przebiegać przez nawet kilka lat, dlatego kluczowe znaczenie ma kompleksowa profilaktyka. Aby przeciwdziałać nieestetycznym zmianom, należy zadbać o skórę od wewnątrz i od zewnątrz. Poza odpowiednią pielęgnacją, warto przede wszystkim pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Skuteczne efekty przynoszą zwłaszcza różnorodne ćwiczenia, dlatego najlepiej połączyć ze sobą pływanie, jazdę na rowerze, aerobik oraz zajęcia fitness. Nie bez znaczenia pozostaje również dieta. W jadłospisie powinno się uwzględnić produkty pełnowartościowe, bogate w witaminy i minerały. Należy natomiast zrezygnować z żywności wysokoprzetworzonej, potraw smażonych oraz słodyczy. Bardzo istotne w przeciwdziałaniu cellulitowi ma odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego warto pamiętać o regularnej podaży płynów.