Nie ulega wątpliwości, że niezdrowy tryb życia w połączeniu ze złą jakością powietrza może stanowić prawdziwą klęskę dla naszego zdrowia. Papierosy, smog i praca w pyle to tylko niektóre czynniki, które mogą doprowadzić do zachorowania na POChP. To ciężka choroba płuc o charakterze przewlekłym, która objawia się dość specyficznymi symptomami. Czym zatem jest POChP? Jak walczyć z omawianą przez nas dolegliwością? Czy można ją wyleczyć? Co robić, gdy występuje u nas podejrzenie POChP? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Jeśli zatem odczuwasz objawy chorób płucnych, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Czym jest POChP?
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym właściwie jest POChP i w jaki sposób należy rozwinąć ten skrót. Otóż POChP to nic innego, jak Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Co jednak oznacza „obturacja”? Choć pojęcie to pierwotnie może wydawać nam się skomplikowane, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Obturacja jest medycznym określeniem na zwężenie – w przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc mowa oczywiście o zwężeniu dróg oddechowych. Można zatem wysnuć wniosek, że omawiana przez nas dolegliwość to przewlekła choroba płucna, charakteryzująca się zwężeniem dróg oddechowych, a w konsekwencji – utrudniająca choremu oddychanie. Więcej teorii znajdziesz na stronie https://oddychajmy.pl/, która w przystępny sposób przedstawia skomplikowane zagadnienia medyczne.
Podstawowe objawy POChP
Nie jest niespodzianką, że każda choroba płucna charakteryzuje się specyficznymi objawami. POChP nie jest w tej kwestii wyjątkiem, choć z całą pewnością należy zaznaczyć, że niektóre z symptomów pojawiają się dopiero po jakimś czasie. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc możemy wymienić:
- Kaszel – a właściwie jego przewlekłą odmianę. Jeśli zatem od jakiegoś czasu cierpisz na męczący kaszel, Twoje podejrzenie POChP może być zasadne. Nie bagatelizuj oznak swojego organizmu!
- Duszności – również w odmianie przewlekłej. Często występują one po wzmożonym wysiłku fizycznym. Od jakiegoś czasu masz subiektywne uczucie braku możliwości złapania powietrza? Koniecznie skonsultuj to z lekarzem.
- Obniżona tolerancja wysiłku – jeśli przez większość życia uprawiałeś sporty, a dziś odczuwasz zadyszkę przy prostych czynnościach, podejrzenie POChP jak najbardziej może okazać się słuszne.
- Odkrztuszanie wydzieliny – nazywanej fachowo „plwociną”. To specyficzna wydzielina płucna, która, poza śliną i resztkami pokarmowymi, zawiera w sobie także komórki złuszczonego nabłonka, drobnoustroje chorobotwórcze, ropę oraz krew.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/. To dedykowana zakładka, w której specjaliści szczegółowo omawiają poszczególne objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
Podejrzenie POChP – Pierwszy krok
Podejrzenie POChP, tak samo jak podejrzenie każdej innej choroby, wzbudza w nas strach i niepokój. To zupełnie normalna reakcja! Warto jednak pamiętać, że im wcześniej wykryjemy przewlekłą dolegliwość, tym lepiej dla nas. Zyskujemy bowiem możliwość sprawnego wdrożenia leczenia i odzyskania komfortu życia. Jaki jest zatem pierwszy krok, gdy następuje podejrzenie POChP? Oczywiście telefon do lekarza rodzinnego. Doktor z całą pewnością skieruje Cię na poszczególne badania specjalistyczne, które jednoznacznie wykażą stan Twoich płuc. Więcej na ten temat znajdziesz na portalu https://oddychajmy.pl/.
Spirometria – Czym jest i jak przebiega?
Pierwszym z badań najpewniej będzie spirometria. To badanie układu oddechowego, podczas którego mierzona jest objętość oraz pojemność płuc pacjenta. Spirometria umożliwia także zweryfikowanie przepływu powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach na poszczególnych etapach cyklu oddechowego. Brzmi skomplikowanie? Nie przejmuj się! W praktyce spirometria jest badaniem, podczas którego pacjent po prostu… Wdmuchuje powietrze do spirometra. To jedyne zadanie chorego – oddychanie w taki sposób, jaki wskaże osoba przeprowadzająca badanie.
Podejrzenie POChP – Czy to choroba uleczalna?
Może się zdarzyć, że spirometria wykaże, iż Twoje podejrzenie POChP było zasadne. W takiej sytuacji pierwszym pytaniem najczęściej jest: Czy to uleczalne? Niestety – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest dolegliwością nieuleczalną. Można jednak walczyć z jej objawami, stosując się do określonych zaleceń lekarskich. Pierwszym z nich jest rezygnacja ze szkodliwych nałogów, takich jak palenie papierosów. Kolejnym – wybranie zdrowego trybu życia. Następnie w grę wchodzi specjalistyczna rehabilitacja oraz leki.
Podsumowując…
Dowiedziałeś się, czym jest POChP i co robić, gdy występuje u Ciebie podejrzenie POChP. Zaprezentowaliśmy Ci także informacje dotyczące metod leczenia objawowego oraz zobrazowaliśmy przebieg spirometrii. Jeśli zatem odczuwasz symptomy choroby płucnej, a w dalszym ciągu nie umówiłeś się na wizytę w przychodni, powinieneś jak najszybciej to zrobić! Pamiętaj, że szybsza diagnoza umożliwia normalne funkcjonowanie – nawet z przewlekłą chorobą.