× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Medinfo24.pl

Informacje o zdrowiu, urodzie i medycynie

Na co zwrócić uwagę kupując lekarską lampę czołową?

paź 21, 2022
lekarska lampa czołowa

Lekarskie lampy czołowe to urządzenia o dość wąskim zastosowaniu. Z reguły charakteryzują się intensywnym snopem światła, niezależnością od źródła zasilania i kompaktowymi rozmiarami. To jednak zbyt mało, by precyzyjnie zdefiniować parametry dobrej, lekarskiej lampy czołowej. Jakie zatem właściwości powinna posiadać taka lampa?

Charakterystyka snopu światła

Najważniejszą zaletą dobrej lampy lekarskiej jest właściwie uformowany snop światła. Zaleca się, aby jego maksymalna jasność dochodziła do 80 – 90 tysięcy luksów. Co ważne, snop ten powinien być w miarę jednolity, aby zapewnić użytkownikowi właściwe oświetlenie przestrzeni pracy. Lampa czołowa dla lekarzy powinna też emitować światło jak najbardziej zbliżone pod względem barwy do światła naturalnego (słonecznego). Najlepsze modele potrafią generować światło o temperaturze 5500 K, zapewniając jednocześnie płynną regulację intensywności światła i rozmiarów oświetlonego pola.

Kompatybilność z różnymi systemami filtrów

Praca lekarza (a zwłaszcza stomatologa) wymaga korzystania z szeregu różnych filtrów polaryzacyjnych. Jest tak np. w przypadku filtra światła niebieskiego, dzięki któremu stomatolog może łatwiej zaobserwować wszystkie zmiany pojawiające się wewnątrz jamy ustnej. Profesjonalna, lekarska lampa czołowa powinna posiadać specjalny uchwyt na filtry polaryzacyjne do badań kontrastowych, a także końcówkę do mocowania wspomnianego filtra niebieskiego. Dzięki temu lekarz uzyskuje dostęp do kompletnego, zintegrowanego rozwiązania, dopasowanego do różnych potrzeb użytkownika.

System zasilania

Lampy lekarskie wymagają dostępu do niezależnego źródła zasilania. Podpięcie urządzenia do sieci 230 V nie jest praktyczne, gdyż ogranicza lekarzowi możliwość wykonywania pracy. Aby rozwiązać ten problem, producenci lamp lekarskich wprowadzają specjalne moduły zasilające, dzięki którym urządzenie może pracować nawet przez 8 godzin! Przykładowo lampa Heine ML4 jest dostępna w sprzedaży z dwoma systemami zasilania akumulatorowego. Jednym z nich jest układ składający się ze specjalnego, kieszonkowego zestawu, który wydłuża czas świecenia lampy aż do 8,5 godziny. Z kolei dzięki zastosowaniu innowacyjnych diod LED, urządzenie to łączy w sobie niskie zużycie energii i żywotność dochodzącą do 50 000 godzin pracy.

Lampa Heine ML4 to tylko przykład rozwiązania, które w niezwykle funkcjonalny sposób odpowiada na potrzeby lekarzy. Precyzja, niezawodność, zdolność do pracy bez dostępu do napięcia sieciowego i kompaktowe rozmiary, to najważniejsze cechy tych urządzeń.