× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Medinfo24.pl

Informacje o zdrowiu, urodzie i medycynie

Męski wypad w góry na weekend

mar 4, 2021
męski wypad w góry

Wyjazd w góry w męskim gronie to zapowiedź prawdziwej przygody! Warto jednak zadbać o to, aby było nam nie tylko wygodnie, ale również bezpiecznie. Dzięki odpowiednio przygotowanemu bagażowi będziemy przygotowani na każdą okoliczność i tym samym zmniejszymy ryzyko, że zaskoczy nas nieprzewidziana sytuacja. 

Przygotuj odzież na każde warunki pogodowe

Bardzo ważnym elementem naszego bagażu jest ubiór. Planując wyjście na szlak musimy pamiętac o odpowiednio skompletowanym stroju, który zapewni nam ciepło, izolację od wilgoci, a także ochronę od wiatru i innych warunków atmosferycznych. Ubranie, które na siebie założymy, powinno być zbudowane na zasadzie warstw. Jest to niezwykle istotne, bowiem rozpoczynając wędrówkę u podnóża góry zwykle jest nam stosunkowo ciepło. W miarę podchodzenia pod szczyt, temperatura otoczenia spada, natomiast nasze ciało jest też bardziej rozgrzane pod wpływem ruchu. To sprawia, że możemy się pocić, a powstała w ten sposób wilgoć powinna zostać odprowadzona na zewnątrz, aby uniknąć przeziębienia. 

Zaczynając od pierwszej warstwy stroju, zakładamy na siebie bieliznę termoaktywną, najlepiej pozbawioną szwów, która zapewni nam wygodę i nie będzie powodowała ucisku pod wpływem kolejnych ubrań. Następnie należy założyć na siebie wygodną, sportową koszulkę (w zależności od pogody –  z krótkim lub z długim rękawem) oraz legginsy męskie. Warstwa ta będzie naszą bazą, która zapewni nam odpowiedni komfort cieplny. 

W dalszej kolejności ubieramy na siebie bluzę –  najlepiej wybrać rozpinaną, z kapturem , natomiast jeśli rozpoczynamy marsz w niesprzyjających warunkach pogodowych, na przykład podczas silnego wiatru lub opadów, na dół należy założyć dodatkowo materiałowe spodnie o właściwościach przeciwdeszczowych. 

Ostatnią, górną warstwę ubioru stanowi kurtka górska –  z podpinką lub bez, w zależności od temperatury. Taka kurtka powinna być wyposażona w zewnętrzną warstwę stanowiącą membranę przeciwdeszczową, która będzie chroniła nas przed wiatrem, a jednocześnie zapewniała odpowiednią wentylację. Sportowa kurtka górska powinna być wyposażona w duży kaptur z daszkiem, ściągacze na rękawach i troczki, którymi będziemy mogli dopasować ją do naszego ciała. Dodatkowe kieszenie po jej wewnętrznej stronie umożliwia nam przechowywanie drobnych przedmiotów i akcesoriów w bezpiecznym i odizolowanym od wilgoci miejscu.

Obuwie na szlak

Oprócz odzieży, bardzo ważne jest także odpowiednie dopasowanie obuwia górskiego. Polecamy postawić na profesjonalne buty trekkingowe męskie, ktory zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić nam optymalną wygodę oraz ochronę podczas aktywności w górach. Cholewka takiego buta zwykle sięga powyżej kostki, co będzie stanowiło ochronę naszego stawu skokowego. Materiał, z którego jest on wykonany, cechuje się zwykle wodoodpornością, lecz także jest przepuszczalny, dzięki czemu umożliwia wymianę powietrza i chroni przed zbieraniem się wilgoci wewnątrz. Podeszwa obuwia trekkingowego ma specjalny profil – zapewnia odpowiednią amortyzację oraz przyczepność. Dzięki mocniej wyżłobionemu bieżnikowi możemy stawiać stabilne i pewne kroki na zróżnicowanym podłożu. 

Dodatki i akcesoria

Wybierając się w góry nie możemy także zapomnieć o spakowaniu ciepłej czapki, szalika lub chusty chroniącej naszą szyję i gardło przed zimnem, a także rękawiczek. Przyda nam się także mała latarka, wielofunkcyjny scyzoryk, a także termos na gorący napój. Wszystko to warto spakować w mały plecak sportowy, który będziemy mieć ze sobą na szlaku.

Niezbędnym akcesorium będzie także poręczna apteczka, w której znajdą się środki opatrunkowe, maści na stłuczenia czy tabletki przeciwbólowe. 

Odpowiednio spakowany bagaż zapewni nam poczucie bezpieczeństwa i komfort podczas pobytu w górach. Pamiętając o powyższych wskazówkach w naszym bagażu znajdą się wszystkie niezbędne elementy, dzięki którym wyjście na szlak będzie w pełni udane i satysfakcjonujące.