Problemy z zasypianiem mogą być powodowane stresem i mogą mieć charakter przejściowy. Jednak w pewnym momencie może pojawić się przewlekła bezsenność, która może wpłynąć na jakość życia. Bezsenność dla wielu osób może kojarzyć się z osobami starszymi. Jednak dzisiaj coraz więcej osób w młodym wieku zgłasza jej objawy. Co roku coraz więcej młodych ludzi szuka pomocy w bezsenności.
Przyczyny bezsenności
Zwana inaczej insomnią, jest to dolegliwość, która zaburza prawidłowy rytm snu, odbija się na jego długości, głębokości i jakości. Może również powodować zaburzenia snu głębokiego do fazy czuwania. W praktyce oznacza to, że jeżeli osoba cierpiąca na bezsenność zaśnie, może nie być w stanie w pełni wypocząć. Sen staje się lekki, łatwo go przerwać, a mózg może nadal znajdować w stanie pobudzenia. Z bezsennością związane jest odczuwanie stałego i silnego napięcia emocjonalnego, który dodatkowo przekłada się na jakość życia. Jeszcze nie tak dawno temu bezsenność była traktowana jako dolegliwość, która towarzyszyła różnym chorobom i zaburzeniom.
Leczenie bezsenności
Aby móc leczyć bezsenność należy w pierwszej kolejności ustalić, co jest jej przyczyną. W tym celu można udać się do lekarza pierwszego kontaktu. W przychodni lekarz zdecyduje, czy konieczna jest wizyta u psychologa, psychiatry czy psychoterapeuty. Pomoże ustalić przyczynę i wykluczyć lub potwierdzić związek z chorobą somatyczną. Rolą psychoterapeuty będzie wsparcie w powrocie do zdrowia i uzyskania odpowiedniej jakości snu. Nie należy zapominać, że dobry sen i wypoczynek jest podstawą dobrego samopoczucia i wydajnego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jeżeli bezsenność nie jest związana z chorobą somatyczną, wizyty u psychoterapeuty są istotne, aby wykluczyć bezsenność jako chorobę towarzyszącą zaburzeniom psychicznym.
Czynniki wpływające na bezsenność
Wspólnie z lekarzem warto przyjrzeć się aktualnemu trybowi życia. Założyć dziennik, w którym opisywane będą poszczególne dni, aby móc znaleźć element, który powoduje bezsenność. W wielu przypadkach istotna będzie zmiana trybu życia lub kilku elementów w codziennym funkcjonowaniu. Dieta, ćwiczenia oddechowe, ograniczenie dostępu do niebieskiego światła może pomóc w uzyskaniu lepszego snu. Już sama rozmowa ze specjalistą pomoże pozbyć się ciężaru, który wielu ludzi dźwiga na swoich barkach, a który sprawia, że pojawia się silny stres. Terapia może pomóc zrozumieć, że nie jest się samemu i są ludzie, którzy pomogą przejść przez trudny moment. Celem pacjenta powinna być regulacja snu, tak aby móc uzyskać lepszą kondycję zdrowotną i psychiczną.
Więcej informacji: https://www.centrumdobrejterapii.pl