Włosy rosną przez całe życie, a na głowie przeciętny człowiek ma ich 100 000. Przez miesiąc mogą rosnąć średnio o 1 centymetr. przeczytaj więcej w tym artykule!
Włosy rosną przez całe życie, a na głowie przeciętny człowiek ma ich 100 000. Przez miesiąc mogą rosnąć średnio o 1 centymetr. Warto jednak zastanowić się nad tym, jak wygląda proces ich wzrostu? Wyróżniamy trzy fazy wzrostu włosa:
- anagen,
- katagen;
- telogen.
Pierwsza faza anagen to najdłuższy etap cyklu. Zachodzą w nim podziały komórkowe, które umożliwiają wzrost włosa. Powstaje w nim melanina, czyli barwnik odpowiedzialny za kolor włosów. W różnych miejscach na ciele długość trwania tej fazy jest różna. Faza ta daje możliwość kompleksowego zapuszczenie włosów. Faza anagenu warunkowana jest głównie przez działanie androgenów, ale wpływ na nią mają również uwarunkowania genetyczne, płeć, stan zdrowia i wiek.
Druga faza to katagen – faza przejściowa. Najkrótszy okres wzrostu trwa zaledwie od 1 do 2 tygodni. Włos w tej fazie przestaje się dzielić i przyrastać na długość. W tym okresie cebulka włosowa stopniowo traci przyczepność, a mieszek włosowy zanika. Faza ta dotyczy zaledwie 0,5-1% włosów.
Ostatni etap to telogen – faza spoczynku. Włos przesuwa się ku powierzchni skóry, stymulując tworzenie nowych komórek (macierzy włosa). Etap telogenu kończy się wypadnięciem starego włosa. W jego miejscu powstaje nowe włos i cały cykl rozpoczyna się na nowo. Włosy w tej fazie tracą melaninę. Faza ta trwa w zależności od miejsca na ciele od 6 tygodni aż do 4 miesięcy.
Idealnym produktem na wypadanie włosów może okazać się Anaphase+.
Fazy wzrostu włosa to kwestia indywidualna
Fazy wzrostu włosa występują indywidualne dla każdego włosa, w jednym czasie jedne włosy wypadają, kiedy inne są dopiero w fazie wzrostu. Dzięki czemu człowiek nie traci wszystkich włosów w tym samym momencie. Szacuje się, że każdego dnia człowiek traci około 100 włosów na głowie i jest to zjawisko całkowicie naturalne, które nie powinno niepokoić. Jeśli włosów wypada więcej, mówimy wówczas o nadmiernym wypadaniu włosów lub łysieniu. Większość włosów na skórze głowy znajduje się w fazie anagenu i to te włosy decydują o gęstości fryzury. Etap ten może być zaburzony przez:
- Łysienie anagenowe,
- Syndrom luźnych włosów anagenowych,
- Łysienie telogenowe,
- Łysienie androgenowe,
- Łysienie plackowate.
Na występowanie etapów wzrostu włosa człowiek nie ma wpływu, bowiem są one zależne od genetyki. Utrzymując jednak organizm w dobrej formie, można przyczynić się do poprawy kondycji włosów. Na kondycję włosów mają wpływ następujące czynniki: gospodarka hormonalna, dobrze zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu, ochrona przed promieniami UV, stres, odpowiednio dobrana pielęgnacja.