× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Medinfo24.pl

Informacje o zdrowiu, urodzie i medycynie

Dieta w ciąży – o czym należy pamiętać? Najważniejsze zasady

lis 22, 2022
dieta w ciąży

Jesteś w ciąży, ale nie wiesz, jak się odżywiać? To nic, chętnie Ci w tym pomożemy. Wystarczy, że zastosujesz kilka prostych zasad, a usatysfakcjonujesz aż dwa organizmy – swój i swojego dziecka. Oczywiście, temat ten jest bardzo szeroki, warto jednak spróbować zmieniać jadłospis począwszy od prostych modyfikacji, które uwzględniliśmy w tym artykule. Dowiedz się więcej.

Najważniejsze zasady żywienia się w ciąży

Oto najważniejsze zasady żywienia dla kobiet ciężarnych.

Nie przejadaj się

W ciąży powinno się jeść dla dwojga, ale nie za dwoje. Co to oznacza? Głównie to, że nie chodzi o to, aby się przejadać. Oczywiście, wskazane jest dostarczanie organizmowi większej ilości kalorii, ale na poziomie jednej dodatkowej kanapki, a nie trzeciego dania do obiadu. Warto przygotowywać sobie takie posiłki, które będą zdrowe i pożywne, ale jednocześnie – nie nadmiernie tuczące.

Zadbaj o różnorodność

Kluczem do zdrowego żywienia w ciąży (i nie tylko) jest różnorodność. Doprecyzujmy: chodzi tu o dietę pełnowartościową oraz zbilansowaną. Dzięki niej możesz zapewnić sobie i dziecku odpowiednią ilość białka, węglowodanów, witamin i minerałów. Jeśli jesteś w ciąży, ogranicz w diecie też tzw. puste kalorie, a więc fast foody czy biały cukier. Zadbaj o staranny dobór produktów oraz sprawdzaj ich świeżość. Jeszcze lepiej, jeśli pokarmy będą pochodzić z zaufanego źródła.

Pij dużo wody

W ciąży warto zadbać o odpowiednie nawodnienie. Dzięki niemu zmobilizujesz nerki do pracy, przyspieszysz oczyszczanie organizmu i ułatwisz przemianę materii. W tym celu wystarczy, żebyś wypijała około 2 litrów wody dziennie. Pamiętaj, że z wypijanej wody korzysta również i dziecko, używana jest ona również do produkcji wód płodowych. Najlepszym wyborem będzie natomiast woda mineralna bez gazu.

Jak jeść w różnych trymestrach ciąży?

Zastanawiasz się, jak się odżywiać w poszczególnych trymestrach ciąży? Oto najistotniejsze wskazówki.

  • Dieta w I trymestrze ciąży – może być podobna jak przed ciążą, należy jednak wyeliminować z niej alkohol. Jeśli zmagasz się z problemem nadwagi lub otyłości, powinnaś też z lekarzem zaplanować terapię żywieniową.
  • Dieta w II trymestrze ciąży – należy w niej uwzględnić dodatkowe 360 kcal, a więc w sumie należy spożywać około 2160 kcal dziennie, warto też jeść dużo produktów zawierających wapń oraz witaminę D – jest to konieczne ze względu na intensywny rozwój układu kostnego dziecka.
  • Dieta w III trymestrze ciąży – w tym przypadku zapotrzebowanie na energię wzrasta o 475 kcal, kobieta w ciąży powinna spożywać zatem 2275 kcal/dzień, należy też unikać produktów smażonych i tłustych. W tym okresie trzeba też dostarczać organizmowi jeszcze więcej składników odżywczych i minerałów.

Porady żywieniowe w Hi-Gen

Nie wiesz, jak się odżywiać w ciąży? Potrzebujesz porady? Jeśli tak, skonsultuj się z naszymi ginekologami i przeprowadzimy wszystkie niezbędne badania w tym badania prenatalne. W Centrum Hi-Gen kompleksowo zajmiemy się Tobą i Twoim dzieckiem, a co za tym idzie- z przyjemnością podpowiemy Ci, co przez 9 miesięcy warto jeść, aby Twój maluszek urodził się zdrowy. Skontaktuj się z nami i umów się na wybrany termin!