Wszechobecny kult pięknego ciała sprawia, że każdy z nas chce zostać posiadaczem atrakcyjnej, wzbudzającej zachwyt sylwetki. Marzenie to dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dlatego różnego rodzaju siłownie oraz portale oferujące dietetyczne posiłki i przepisy zdobywają coraz większe rzesze fanów. Niestety, nie zawsze wygląd naszego ciała udaje się kształtować przy pomocy aktywności fizycznej oraz diety. Istnieją, bowiem problemy i defekty, których nie udaje się pokonać bez interwencji chirurgicznej. W pokonaniu tego typu przeciwności pomagają m.in. plastyka brzucha oraz zabieg ginekomastii.
Czym jest ginekomastia i jakie są jej przyczyny?
Ginekomastia to choroba dotykająca mężczyzn i polegająca na przeroście gruczołu piersiowego. Jest to również niezwykle powszechne zjawisko, które w różnym stopniu zaawansowania może pojawiać się nawet u połowy męskiej populacji. Co ważne, ginekomastia nie jest związana jedynie ze zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej w obszarze klatki piersiowej, ale i właśnie z rozrostem tkanki gruczołowej.
Przyczyn ginekomastii może być wiele, jednak do najczęściej wymienianych zalicza się:
- zaburzenia gospodarki hormonalnej, w tym poziomu estrogenów i androgenów;
- guzy tarczycy i nadnerczy;
- niedoczynność przysadki mózgowej;
- zażywanie preparatów na niepłodność oraz oligospermię;
- przyjmowanie leków na nadciśnienie tętnicze, grzybicę, wrzody żołądka, raka prostaty, gruźlicę płuc, reumatoidalne zapalenie stawów, czy dolegliwości gastryczne;
- stosowanie anabolików kulturystycznych;
- otyłość.
Jak wygląda leczenie ginekomastii?
Ginekomastia jest schorzeniem, które leczy się chirurgicznie. Procedura medyczna, jaką jest zabieg ginekomastii polega na usunięciu nadmiaru tkanki gruczołowej i tłuszczowej, a tym samym nadaniu męskiej klatce piersiowej zadowalającego wyglądu.
By tak się stało chirurg nacina otoczkę i usuwa nadmiar tkanki, następnie zszywa ranę i zakłada odpowiednie opatrunki. Cięcie zabiegowe odbywa się właśnie w tym miejscu, po to by wygojona blizna stała się praktycznie niewidoczna. Cały zabieg jest całkowicie bezpieczny i przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Do głównych zaleceń pooperacyjnych należy noszenie specjalnej kamizelki uciskowej, a proces rekonwalescencji należy do tych krótszych i niesprawiających dużych dolegliwości bólowych.

Czym jest plastyka brzucha?
Plastyka brzucha, czyli abdominoplastyka to zabieg, który pozwala uzyskać pięknie wymodelowany i znacznie wyszczuplony brzuch. Jej głównym celem jest operacyjne usunięcie dolnej i środkowej części fałdu skórno-tłuszczowego oraz plastyka mięśni brzucha. W ten sposób możemy osiągnąć również podkreślenie talii. W wielu przypadkach wystarczy jednak jedynie korekcja dolnej części brzucha, czyli miniabdominoplastyka.
W trakcie zabiegu abdominoplastyki lekarz usuwa nadmiar tłuszczu oraz skóry zlokalizowane w dolnej części brzucha, by następnie napiąć mięśnie i nadać tej części ciała wyraźnie jędrniejszy wygląd. Zabieg ten może być również połączony z liposukcją, która powala usunąć większą ilość tkanki tłuszczowej z brzucha oraz talii.
Należy zaznaczyć, że plastyka brzucha nie jest krótkim zabiegiem. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, a jej czas trwania to od 3 do 5 godzin. Z uwagi na rozległość zabiegu konieczna jest również 2-dniowa hospitalizacja pacjenta.
Komu dedykowany jest zabieg plastyki brzucha?
Plastyka brzucha to zabieg, który powala na zyskanie nowego, znacznie wyszczuplonego brzucha oraz wyraźnie zaznaczonej talii. Z dobrodziejstw abdominoplastyki najczęściej korzystają świeżo upieczone mamy, których powłoki brzucha uległy znacznemu rozciągnięciu w okresie ciąży. Zabieg plastyki brzucha to również szansa dla osób, które w wyniku szybkiej i znacznej utraty wagi zmagają się z rozciągnięciem fałdów skórnych na brzuchu.