Profesjonalny alkomat policyjny to oczywiście jeden podstawowych elementów wyposażenia służb. I choć budzi postrach u kierowców, to warto pamiętać o tym, że z zasady chodzi przecież o to, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom drogi. Oczywiście alkomaty policyjne są też stosowane przy innych interwencjach. Najczęściej służby na stanie mają urządzenia przesiewowe i dowodowe. Te pierwsze są najbardziej znane właśnie kierowcom, ponieważ to oni najczęściej stykają się z charakterystycznymi bezustnikowy alkomatami.
Znajdź profesjonalny alkomat policyjny
Każdy alkomat policyjny ma za zadanie sprawdzić ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Przesiewowe urządzenia świetnie się sprawdzają przy kontrolach masowych, gdzie szybkie pomiary są niezwykle ważne. Poza akcjami typu „trzeźwy poranek” przesiewowy alkomat profesjonalny służy do wstępnego określenia stanu zatrzymanego kierowcy. Na wyświetlaczu pokazuje się informacja o stężeniu alkoholu w wydychanym powietrzu. Zaletą tego rozwiązania jest brak ustnika, ale warto pamiętać, że nowoczesne urządzenia wyposażone w sensor elektrochemiczny mają bardzo wysoką czułość. Pomimo to taki pomiar nie jest dowodem w sprawie pijanego kierowcy. Jeśli na przesiewowym urządzeniu zostanie wykazana zawartość alkoholu, policjant sięga po alkomat dowodowy i na nim przeprowadza badanie.
Precyzyjne i wiarygodne alkomaty policyjne
Dowodowe profesjonalne alkomaty policyjne wykorzystuje się, by zebrać materiały. Te urządzenia muszą spełniać rygorystyczne normy, by wskazywać konkretne wartości stężenia alkoholu, które będą wiarygodne dla sądu i nie da się ich podważyć. Ustniki alkomaty profesjonalne sprawiają, że całe wydmuchiwane przez kierowcę powietrze trafia do czujnika. Tym samym na ekranie urządzenia pojawia się dokładny wynik stężenia lub też otrzymuje się potwierdzenie nieobecności alkoholu. Wszystkie dane są zapisywane w pamięci wraz z dokładną datą i czasem badania.
Jaki certyfikat mają profesjonalne alkomaty policyjne?
Policyjny alkomat można podłączyć do drukarki i na miejscu wydrukować wynik. Trafia on również do dokumentów sprawy. Warto pamiętać, że badanie alkomatem policyjnym to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa, ale urządzenie musi mieć aktualny certyfikat wzorcowania, ponieważ dzięki temu nie da się podważyć jego działania. Taki dokument wydawany jest na sześć miesięcy przez Okręgowy Urząd Miar. Jeśli certyfikat nie jest ważny, to policjanci kierują kierowcę na badanie krwi.