Uprzejmie informujemy że portal MEDINFO24 nie wysyła żadnych komunikatów dotyczących wezwania do zapłaty na adresy korespondencyjne, e-mailowe a także drogą telefoniczną. OK
Katalog
Katalog
Jedna z najbardziej powszechnych wad wzroku Polaków - Krótkowzroczność
Jedna z najbardziej powszechnych wad wzroku Polaków - Krótkowzroczność

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność polega na dobrym widzeniu z bliska, podczas gdy obraz w oddali jest rozmazany. Duży wpływ na rozwój wady ma spędzanie długich godzin przed monitorami komputerów, smartfonów czy tabletów. Niektóre osoby już w dzieciństwie zmagają się z wadą wzroku, ponieważ ma ona podłoże genetyczne oraz pogłębia się co roku. Krótkowzroczność polega na nieprawidłowym skupianiu promieni świetlnych. Wpadają one do oka i ogniskują się przed siatkówką zamiast na siatkówce, jak w przypadku prawidłowo funkcjonującego oka. Jeśli jest wystarczająco jasno krótkowidz pomaga sobie mrużąc oczy, zmniejszając tym samym rozproszenie obrazu na siatkówce i zwiększając głębię ostrości.

W celu poprawy widzenia większość osób stosuje okulary lub miękkie soczewki kontaktowe. Dostępne są jednak na rynku również innowacyjne metody korekcji wady wzroku, które niwelują wadę raz na zawsze lub pomagają ją zatrzymać, dodatkowo zwiększając komfort widzenia.

Nowoczesną metodą, która zmniejsza rozwój krótkowzroczności jest metoda ortokorekcji. Cały proces korekcji odbywa się w nocy. Do snu zakłada się specjalne soczewki, które przywracają krótkowidzom pełną ostrość widzenia w ciągu dnia. Przespanie w nich nocy gwarantuje prawidłowe widzenie na minimum 16 godzin i nie trzeba wspomagać się okularami. Ortokorekcja polega na bardzo delikatnym modelowaniu rogówki na tyle, by w dzień ostrość wzroku była idealna. Metoda ta może stosowana u dzieci już od 10 roku życia i ma za zadanie spowolnić postęp krótkowzroczności.

Rozwiązaniem może być również zabieg laserowej korekcji, aktualnie jedna z najbardziej zaawansowanych metod usuwania wad wzroku. Polega na modelowaniu rogówki za pomocą wiązki lasera w taki sposób, aby promienie świetlne wpadające do oka ogniskowały się prawidłowo, co w konsekwencji pozwala na zmianę mocy optycznej oka i trwałe dobre widzenie.

Co ciekawe, jak wynika z badania CBOS przeprowadzonego dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok aż 50,6% Polaków zadeklarowało, że poddałoby się laserowemu zabiegowi korekcji wzroku.

Rezultaty badań i opinie okulistów nie napawają optymizmem. Bardzo rzadko sprawdzamy stan zdrowia swoich oczu, dlatego tak istotna jest edukacja profilaktyczna i wiedza na temat możliwości jakie daje współczesna medycyna, która pozwala na szybkie rozpoznanie wady i wdrożenie odpowiedniej korekcji poprawiając komfort widzenia.

Statystyki
Statystyki
Top 10
Top 10
Masz firmę? rfip.pl
ślub, domy weselne
Przedsiębiorcy i Firmy 24