Uprzejmie informujemy że portal MEDINFO24 nie wysyła żadnych komunikatów dotyczących wezwania do zapłaty na adresy korespondencyjne, e-mailowe a także drogą telefoniczną. OK
Katalog
Katalog
PANICZNY STRACH PRZED WIZYTĄ U STOMATOLOGA
PANICZNY STRACH PRZED WIZYTĄ U STOMATOLOGA

PANICZNY STRACH PRZED WIZYTĄ U STOMATOLOGA

Wizyta u dentysty – to ona sieje obezwładniający strach u dzieci jak u i dorosłych ludzi. Każdy doświadcza różnego rodzaju lęku. Nasilenie strachu objawia się w konkretnych i obiektywnie bezpiecznych sytuacjach przez co utrudnia normalne funkcjonowanie. Istnieje DENTOFOBIA – jest to paraliżujący strach przed leczeniem stomatologicznym a za tym równym krokiem idzie ten zapach gabinetu, ból a nawet zwykły dotyk dentysty. Często o powstaniu lęku przed lekarzem decydującą rolę mają przykre doświadczenia z dzieciństwa, bolesne zabiegi które jako dzieci nie mieliśmy wpływu. A teraz unikamy zabiegów stomatologicznych jak ognia…

Ale nie taki diabeł straszny

Często strach przed dentystą wiąże się z tym, że jest on postrzegany jako postać negatywna, kojarząca się głównie z bólem i nieprzyjemnymi doznaniami. Ten utarty pogląd sprawia, że ludzie boją się wizyt u stomatologa.

Sam dyskomfort związany z wizytą u dentysty nie jest jeszcze dentofobią. Taki niepokój towarzyszy co drugiej osobie siadającej na fotelu dentystycznym. Osoby z problemem dentofobii, czyli panicznym strachem przed dentystą, znajdują się pośród tych, którzy nie chodzą do dentysty lub bywają tam tylko sporadycznie, w nagłych wypadkach.

Niektóre osoby potrafią męczyć się z prawdziwym bólem zęba przez dwa tygodnie, zanim ktoś nie zmusi ich do przyjścia po pomoc do stomatologa. W obecnych czasach zaawansowane metody znieczulania oraz nowoczesne technologie leczenia sprawiają, że u dentysty nic nie powinno boleć.

Coraz częściej gabinety stomatologiczne mają w swojej ofercie programy przeznaczone dla osób, które paraliżuje strach przed dentystą. Pacjent z dentofobią wie, że jego strach jest irracjonalny, a jednak nie potrafi sobie z nim poradzić.

PRZYCZYNY LĘKU PRZED DENTYSTĄ:

  • Fobia przed stomatologiem jako zachowanie wyuczone - Tego rodzaju fobia polega na tym, że zaczynamy kojarzyć obiekt wywołujący lęk czyli dentystę z niebezpieczeństwem, bólem, strachem. Reakcje lękowe łatwo wywołać za pomocą obojętnych uprzednio bodźców, jeżeli powiąże się je z bolesnymi wydarzeniami
  • Lęk przed dentystą - negatywne doświadczenia z dzieciństwa
  • Nasze wewnętrzne obawy przed bólem, poczuciem bezsilności i braku kontroli - Niektórzy z nas mają niższy, a inni wyższy poziom odczuwania bólu. Jedni z nas są więc bardziej lub mniej wrażliwi na ból. Stąd u jednych strach i lęk przed bólem jest silniejszy niż u innych. Niektórzy nie lubią też sytuacji w których nie mają kontroli nad procesem leczenia. Są osoby, które boją się dentysty bo nie wiedzą co on dokładnie robi i czy przypadkiem nie psuje im zdrowych zębów lub nie wierzą w kompetencje dentysty. „Jak mam się nie bać skoro nie wiem co ten dentysta dokładnie mi robi.

POKONAJ STRACH PRZED DENTYSTĄ !

Żaden strach nie jest cechą wrodzoną człowieka, jest jedynie zachowaniem wyuczonym. Skoro tak, tzn. że zachowania tego można się oduczyć.

1. Poznaj i nazwij swoje obawy

2. Umów się na konsultacje

3. Przygotuj się do wizyty

4. Wyobraź sobie siebie w gabinecie

5. Korzystaj z dobrych gabinetów

Statystyki
Statystyki
Top 10
Top 10
Masz firmę? rfip.pl
ślub, domy weselne
Przedsiębiorcy i Firmy 24