Uprzejmie informujemy że portal MEDINFO24 nie wysyła żadnych komunikatów dotyczących wezwania do zapłaty na adresy korespondencyjne, e-mailowe a także drogą telefoniczną. OK
Katalog
Katalog
Wysypiając się chronisz swój mózg!
Wysypiając się chronisz swój mózg!

WYSYPIAJĄC SIĘ CHRONISZ SWÓJ MÓZG

Warto pamietać, że brak snu może wpływać szkodliwie na tkankę naszego mózgu.

Szwedzcy naukowcy na łamach najnowszego wydania magazynu naukowego "SLLEP"informują o tym, że po jednej bezsennej nocy we krwi wzrasta poziom cząsteczek o nazwie enolaza neuronowa (neuron-specific enolase – NSE), które pochodzą z cytoplazmy neuronów oraz białek S100B. Zazwyczaj znajdują się one w mózgu, dlatego wzrost ich poziomu we krwi niewyspanego człowieka może oznaczać ubytek tkanki mózgowej.

NSE i S100B to tzw. markery biochemiczne, które od niedawna odgrywają ważną rolę w diagnostyce uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego. W ramach doświadczeń szwedzcy naukowcy badali 15 mężczyzn o normalnej wadze. Za pierwszym razem pozbawiono ich snu przez jedną noc, za drugim razem badano ich po około ośmiu przespanych godzinach.

"Zaobserwowaliśmy, że po nocy całkowitego braku snu następował wzrost stężenia NSE i S-100B. Poziom tych obecnych w mózgu cząsteczek wzrasta we krwi w sytuacji uszkodzenia tkanki mózgowej. A zatem, nasze wyniki wskazują, że brak snu może przyczyniać się do zachodzenia procesów neurodegeneracyjnych" – tłumaczy kierownik badań, Christian Benedict z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji. Wniosek z badań płynie taki, że dobry sen może być kluczowy dla zdrowia mózgu.

Statystyki
Statystyki
Top 10
Top 10
Masz firmę? rfip.pl
ślub, domy weselne
Przedsiębiorcy i Firmy 24